Dopalacze wracają

Dopalacze wracają. Tylko w tym roku w województwie śląskim zgłoszono aż 20 przypadków zatruć tzw. legalnymi narkotykami. Teraz sprzedawane są jako preparaty odstraszające krety, środki przyśpieszające schnięcie farb bądź rozpałka do grilla.

Z danych GIS wynika, że o ile w ciągu roku szpitale w całym kraju zgłaszały od dwóch do pięciu przypadków zatruć dopalaczami miesięcznie, to w ciągu ostatnich dwóch miesięcy liczba zgłoszeń wzrosła do około 20-25 w skali miesiąca. Wzrost liczby notowanych zatruć dopalaczami związany jest z okresem wakacyjnym.

- Może to wynikać z wakacyjnych zachowań młodych ludzi - w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl zauważa Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dodaje, że wiąże się to zapewne także z faktem, że wiele osób podróżuje do krajów Unii Europejskiej, w których część z zakazanych w Polsce substancji jest legalna.

GIS zamierza po wakacjach powtórzyć podejmowane wcześniej działania w zakresie profilaktyki i edukacji skierowane do młodzieży w szkołach. Specjaliści we współpracy z dyrektorami placówek oświatowych i organizacjami pozarządowymi będą starali się dotrzeć do uczniów z informacjami o szkodliwości dopalaczy.

Lista zakazanych substancji dołączona do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest stale modyfikowana. Do 29 już zabronionych środków dołączą 24 nowe używki psychoaktywne o działaniu szkodliwym dla zdrowia.

Od 2010 roku obowiązuje w Polsce zakaz wytwarzania i wprowadzania do obrotu jakichkolwiek substancji lub produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, czyli tak zwanych środków zastępczych, którymi określono dopalacze.

Za złamanie zakazu grozi grzywna od 20 tys. zł do 1 mln zł. Karze podlegają zarówno te osoby, które oferują dopalacz bezpłatnie, jak i te, które sprzedając mąkę sugerują, że to środek psychoaktywny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH