Dolnoślązacy łatwiej się przeziębiają i ulegają urazom

Pracodawcy, którzy zapewniają pracownikom kompleksową opiekę zdrowotną z łatwym dostępem do lekarza, w efekcie oszczędzają. - Pracownik krócej przebywa na zwolnieniu - wynika z raportu ”Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2009-2013", jaki przygotowała firma Medicover.

Gazeta Wrocławska omawia tę część raportu, która dotyczy mieszkańców Dolnego Śląska.

Pracujący mieszkańcy województwa dolnośląskiego częściej niż statystyczni pracownicy z całej Polski ulegają np. urazom (13 proc. zwolnień z tego powodu wzięli Dolnoślązacy, a w całej Polsce 10 proc.). Wyróżnia ich też to, że częściej (21 proc.) niż reszta zatrudnionych Polaków (17 proc.) mają podwyższone ciśnienie tętnicze, częściej też zapadają na infekcje oddechowe (na Dolnym Śląsku to powód 34 proc. zwolnień lekarskich, gdy w całej Polsce 28 proc.).

Natomiast mieszkanki woj. dolnośląskiego rzadziej przebywają na zwolnieniach w związku z ciążą (33 proc. wszystkich zwolnień w regionie) niż pozostałe Polki (40 proc. zwolnień w skali kraju). Dlaczego? Jak wyjaśnia dr Gorzelak-Kostrzewska, jedna z autorek raportu, na Dolnym Śląsku jest mniejszy odsetek kobiet pracujących, będących w ciąży. W Polsce ten odsetek wynosi 12,4 procent, podczas gdy w województwie dolnośląskim 10,7 procent.


Więcej: www.gazetawroclawska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH