Dolnośląskie: opieka nad ciążarnymi daleka od ideału

Podczas debaty dotyczącej ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku Sporo emocji wywołał temat opieki nad kobietą w ciąży i przyczynami wysokiej śmiertelności okołoporodowej.

Małgorzata Sadowy-Piątek, rzecznik praw pacjenta, zwróciła uwagę na nowe przepisy resortu zdrowia: – Do końca grudnia lekarz miał obowiązek kierować kobietę na niektóre badania, od nowego roku może je zlecać według własnego uznania. Odbieram coraz więcej skarg od ciężarnych – opowiadała.

– Ale to lekarz wie najlepiej, w jaki sposób prowadzić ciążę – odpowiadał jej wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Co do wskaźnika umieralności okołoporodowej to jak mówił wcześniej portalowi rynekzdrowia.pl prof. Stanisław Radowicki, krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii i położnictwa, w roku 2008 w skali kraju zanotowaliśmy duży spadek, o 4 promile. Ale dodaje: –  wówczas było więcej pieniędzy...

Dane z 2008 r. wskazują, że w Polsce spada umieralność okołoporodowa, wskaźnik ten wynosi  7,58 promila, i jest o 0,4 promila mniejszy niż w roku 2007 (dla porównania w Niemczech jest niższy niż 5 promili).

Najlepiej wypadło województwo świętokrzyskie, gdzie wskaźnik ten wyniósł 6,49 promila, najgorzej wypada jednak dolnośląskie, gdzie kształtował się na poziomie 9,33 promila.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH