Dolnośląskie: oddziały ginekologiczno-położnicze mają coraz lepszą ofertę dla pacjentek

Na 2011 rok dolnośląski NFZ zakontraktował usługi w zakresie ginekologia i położnictwo w 32 placówkach opieki medycznej.

25 z nich to zakłady opieki zdrowotnej pierwszego poziomu referencyjnym, 6 - prezentuje drugi poziom, a jeden - Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu - trzeci. Większość z roku na rok poszerza swoją ofertę dla rodzących

Zgodnie z nowymi wytycznymi obowiązującymi od 1 kwietnia br. kobieta w ciąży ma prawo do: 18 wizyt u położnej pracującej w przychodni POZ, 40 godzin zajęć w bezpłatnej szkole rodzenia, towarzystwa bliskiej osoby podczas porodu, rodzenia w każdej pozycji, wyboru własnego mieszkania na miejsce wydania dziecka na świat, znieczulenia zewnątrzoponowego, znieczulenia wziewnego, wyboru, czy poród ma odbierać położna, czy lekarz, położenia dziecka zaraz po porodzie na brzuchu, by zetknęło się z bakteriami matki, rodzenia w specjalnej wannie z hydromasażem, masażu wykonanego przez położną.

Według Joanny Mierzwińskiej, rzecznika prasowego Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, dziś trudno ocenić stopień dostosowania oddziałów do nowych standardów. Będzie to możliwe po zakończeniu kontraktowania tego rodzaju usług na rok następny, najwcześniej w połowie grudnia. Jak na razie, pacjentki wybierają szpital, kierując się jego ofertą, i w większości oceniają je pozytywnie.

Dużą popularnością wśród rodzących cieszy się Szpital Specjalistyczny im. Falkiewicza we Wrocławiu. Oprócz rodzących, które same wybrały ten szpital, trafiają tu pacjentki, z ciążą zagrożoną. Jak informuje dyrekcja szpitala od 9 maja 2011 r w ramach programu "Rodzić bez bólu" placówka oferuje całodobową analgazję bólu porodowego. Rodząca może skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego, ultrakrótko działającego znieczulenia dożylnego lub z gazu rozweselającego. Pacjentki zainteresowane aktywnym udziałem w porodzie mają też do dyspozycji profesjonalną szkołę rodzenia.

Urszula Żmijewska, szefowa położnych z oddziału ginekologiczno-położniczego, uważa,  że jeszcze lepszą ofertę na Dolnym Śląsku ma Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzychu. Jako jeden z pierwszych wprowadził darmowy poród rodzinny i znieczulenie. Od dawna stosowane jest znieczulenie zewnątrzoponowe, z którego chętnie korzystają pacjentki, a nowością jest gaz rozweselający.

Obecnie remontowany jest blok porodowy, który zostanie otwarty na początku przyszłego roku. Panie będą miały do dyspozycji nowoczesny oddział z klimatyzacją i m.in. specjalnym miejscem dla ojców, którzy chcą uczestniczyć w porodzie. 

Z kolei zdaniem dr Macieja Zawodniaka, ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego w ZOZ w Złotoryi, placówka, w której pracuje, od lat realizuje standardy, które wprowadza rozporządzenie resortu zdrowia. Jest szkoła rodzenia, oddział otwarty dla odwiedzających, porody rodzinne, jednoosobowe sale i piłki do relaksowania się. Dlatego szpital wielokrotnie był wyróżniany w akcjach "Rodzić po ludzku". 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH