Dolnośląskie: 70 proc. pacjentek powinno rodzić we Wrocławiu?

Szpitale powiatowe m.in. w Oławie, Trzebnicy, Oleśnicy, Miliczu powinny większość pacjentek odsyłać na poród do Wrocławia. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło listę tzw. czynników ryzyka, które wskazują na konieczność przekazania rodzącej pod opiekę lekarzy w ośrodkach o wyższym poziomie referencyjnym.

Na wspomnianej liście wymieniono kilkadziesiąt pozycji. Znalazły się na niej m.in.: otyłość, niedokrwistość, wcześniejsze cesarskie cięcie, pierwsza ciąża w wieku poniżej 18 lat lub powyżej 35 lat, przynajmniej raz w okresie ciąży stwierdzona gorączka powyżej 38 stopni, ale też wcześniejsze poronienia, ciąża mnoga.

Zdaniem lekarzy z dolnośląskich szpitali powiatowych, wziąwszy po uwagę wszystkie wymienione czynniki należałoby odsyłać 60-70 proc. kobiet do szpitali o wyższym poziomie referencyjności, tj. do wrocławskich placówek, które nie byłyby w stanie zająć się taką liczbą pacjentek.

Pomysł chwali jednak prof. Stanisław Radowicki, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

- W Polsce śmiertelność okołoporodowa osiągnęła 6,6 promila. To dobry wynik. Zawdzięczamy go właśnie m.in. wprowadzonemu przed czterema laty trójstopniowemu systemowi opieki okołoporodowej - wyjaśnia konsultant.

I dodaje, że do niedawna od polskiej średniej bardzo odstawało województwo dolnośląskie. Dzięki zmianom jakie tam wprowadzono, w bardzo krótkim czasie region przesunął się z szarego końca do środka tabeli. Żadne z województw nie poczyniło takiego kroku naprzód - współczynnik śmiertelności w ciągu dwóch lat spadł tam o 2,5 promila.

Jedną z metod wprowadzonych ostatno w Dolnośląskiem w celu usprawnienia systemu jest przekazanie wszystkim szpitalom ginekologiczno-położniczym faksów, które mają służyć jako narzędzie szybkiego porozumiewania się pomiędzy placówkami o różnym poziomie referencyjności.

Jeżeli lekarz ze szpitala powiatowego widzi potrzebę przekazania pacjentki do lecznicy wyższego poziomu referencyjnego, wypełnia specjalny druk, wysyła go faksem i czeka na odpowiedź, która powinna nadejść w ciągu 15 minut. Jeśli placówka odmawia przyjęcia pacjentki, ma obowiązek uzasadnić odmowę na piśmie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH