Docelowo w kraju ma być tylko 18 dyspozytorni ratownictwa medycznego Tombarkewicz: głównym celem zmian jest poprawa dostępu do świadczeń gwarantujących bezpieczeństwo wszystkim potrzebującym. Fot. PTWP

Chcemy, żeby docelowo było 18 dyspozytorni medycznych w całym kraju; po jednej w każdym województwie i dwie - z racji wielkości i specyfiki - w województwach mazowieckim i śląskim - powiedział w środę (12 kwietnia) w Ciechocinku wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

- Uruchamiamy na terenie całego kraju System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego - zapowiedział wiceszef Ministerstwa Zdrowia, który uczestniczył w krajowej naradzie dotyczącej m.in. tej kwestii.

Jak dodał, spotkanie w Ciechocinku miało charakter techniczny i pomagało wymienić przedstawicielom Urzędów Wojewódzkich doświadczenia, gdyż nie wszystkie regiony są w tym samym stopniu zaawansowane w realizacji przedsięwzięcia koncentracji dyspozytorni. Wyjaśnił, że dzięki takiemu rozwiązaniu każdy z pacjentów będzie miał pewność, że pomoc dotrze do niego szybciej i w sposób pewny.

Plany wdrożenia systemu pojawiły się już w 2007 r., a ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym została zmieniona w 2010 r. Wiceminister podkreślał, że przez wiele lat wdrażanie nowego systemu było jednak nieskuteczne.

- Ubolewam, że zmiany były przez lata wprowadzane w życie tak nieskutecznie. Ciężko mi powiedzieć, dlaczego tak było (...). Jestem praktykiem - specjalistą w dziedzinie medycyny ratunkowej, który w momencie powierzenia mu misji związanej z tym elementem systemu ochrony zdrowia, wziął się do pracy - powiedział Tombarkiewicz.

Podkreślił, że głównym celem zmian jest poprawa dostępu do świadczeń gwarantujących bezpieczeństwo wszystkim potrzebującym. W jego opinii to normalne, że pewne rozwiązania się zmieniają, ponieważ postępuje rozwój technologiczny i pojawiają się inne potrzeby.

W Ciechocinku wiceminister zapowiedział, że będą kolejne programy mające na celu poprawę systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

- Podobne systemy funkcjonują w straży pożarnej i policji, czyli jest to trzeci dedykowany system - wspomagający pracę dyspozytorów medycznych. (...) Wojewoda odpowiada za niego na terenie województwa. Do tej pory nie było to realne do spełnienia. Poprzez wprowadzane zmiany będzie to w końcu możliwe - dodał Tombarkiewicz.

Docelowo - do 2028 r. - w całej Polsce ma pozostać 18 dyspozytorni medycznych - po jednej w każdym województwie i po dwie, z racji wielkości i specyfiki, w województwach mazowieckim i śląskim.

- Mieliśmy nadzieję, że dotychczas zaprojektowane rozwiązania zostaną wcielone w życie do końca czerwca, ale w uzasadnionych przypadkach możemy sobie pozwolić na kilkumiesięczne opóźnienie - mówił Tombarkiewicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH