Dobrej nocy, czyli walcz z bezdechem sennym Prof. Paweł Śliwiński:

Dobry sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Osiem godzin to absolutne minimum, które pozwala na odpowiednią regenerację. Powszechną przyczyną złej jakości snu jest bezdech senny. Można go leczyć, ale w Polsce są z tym problemy.

Trzyletnie kolejki do pracowni snu wynikają ze zbyt małej liczby łóżek, pozwalających na specjalistyczny monitoring pacjenta.

Bezdech senny jest przewlekłym schorzeniem, w którym dochodzi do zaburzenia drożności dróg oddechowych na poziomie gardła. W czasie snu obniżone jest napięcie mięśniowe, przez co  zbliżają się do siebie ściany górnych dróg oddechowych, następuje ich zamknięcie, co z kolei zaburza oddychanie.

Problemy w nocy, problemy za dnia...

Objawami bezdechu sennego mogą być: chrapanie, bezdechy, sapanie lub duszności, a także nadmierne pocenie się, osłabienie potencji.

Po okresie chrapania następuje cisza, podczas której widoczne są ruchy klatki piersiowej i brzucha, jednak proces oddychania nadal jest zaburzony.

– Wielokrotne przebudzanie się z powodu bezdechu sprawia, że pacjenci są niewyspani w ciągu dnia – mówi prof. Paweł Śliwiński, prowadzący pracownię snu w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. – Chroniczne uczucie ciągłego zmęczenia, poranne bóle głowy, osłabienie pamięci, trudności w koncentracji mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, które zagrażają życiu i zdrowiu. Najczęstsze zagrożenia, to wypadki samochodowe oraz zaburzenia sercowo-naczyniowe i depresja.

– Problem obturacyjnego bezdechu sennego nie jest problemem marginalnym – mówił podczas konferencji prasowej w Warszawie (24 lutego) Marc Kruger, dyrektor marketingu Philips Respironics GmbH & Co. KG. – W USA 15-20 proc. wypadków drogowych jest spowodowanych zaśnięciem za kierownicą.

– Ponad 40 proc. pacjentów z bezdechem cierpi na nadciśnienie, a 30-40 proc. pacjentów z nadciśnieniem ma bezdech – dodał Kruger.

Prof. Śliwiński, opierając się na własnym doświadczeniu zawodowym wyjaśnia, że w czasie bezdechu może pojawić się niedotlenienie, którego skutkiem może być nawet udar mózgu: – Ponieważ bezdech senny idzie najczęściej w parze z otyłością, niesie konsekwencje metaboliczne, wzrost poziomu glikemii, czyli prowadzi do cukrzycy typu II – tłumaczy profesor.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH