Dobra wiadomość dla neonatologów: WOŚP zagra dla noworodków Podczas 25. Finału zebrano ponad 105,5 mln zł, czyli o ponad 30 mln zł więcej niż w 2016 r., kiedy na WOŚP wpłacono ponad 72 mln zł. Fot. Archiwum

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra 14 stycznia na rzecz wyrównania szans w leczeniu noworodków - zapowiedział w piątek (1 grudnia) szef WOŚP Jerzy Owsiak, który w Łodzi oficjalnie uruchomił produkcję tekturowych skarbonek dla ponad 120 tys. wolontariuszy przyszłorocznej zbiórki.

W piątek (1 grudnia) ruszyły aukcje WOŚP na Allegro. Jak podał Owsiak, w poprzednim finale tylko z aukcji internetowych pozyskano 11 mln zł. On sam na tegoroczną aukcję przeznaczył swoje ulubione czerwone glany "od serca", które otrzymał kiedyś w prezencie od szewca z Łodzi.

- Zagramy dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. Skupimy się na pozyskaniu wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych o I i II stopniu referencyjności. Chcemy sprawić, aby także tam był super sprzęt, bo personel medyczny jest świetnie wyszkolony - podkreślił Owsiak.

W Polsce funkcjonuje trzystopniowy podział oddziałów noworodkowych, ze względu na ich poziom specjalizacji. Stopnie: I i II to oddziały podstawowe, a III stopień - ośrodki wysokospecjalistyczne oraz kliniki, do których trafiają dzieci z wysokim zagrożeniem życia i zdrowia, wymagające intensywnej terapii i zaawansowanego leczenia. Jak podaje WOŚP, na neonatologię zbierano pieniądze siedmiokrotnie, dzięki czemu zakupiono ponad 3,8 tys. urządzeń medycznych za ponad 121 mln zł.

Według dyrektor ds. medycznych WOŚP Lidii Niedźwieckiej-Owsiak, noworodki wymagające szczególnej opieki często rodzą się także na oddziałach podstawowych, którym brakuje odpowiedniego sprzętu ratującego życie, zaś transport małych pacjentów do ośrodka o wyższym stopniu referencyjności zawsze obarczony jest ryzykiem.

Stąd pomysł, by w 26. Finale WOŚP zbierać pieniądze na zakup stanowisk do resuscytacji noworodków, nowoczesnych inkubatorów, aparatów do wspomagania oddychania, pulsoksymetrów czy specjalistycznych aparatów USG dla najmłodszych.

W piątek w Łodzi Jerzy Owsiak oficjalnie uruchomił produkcję kolorowych, tekturowych skarbonek w zakładzie firmy Stora Enso, z którą WOŚP współpracuje już od 20 lat. Jak poinformował, powstanie prawie 200 tys. puszek, do których pieniądze zbierać będzie ok. 120 tys. wolontariuszy wyposażonych w specjalne identyfikatory.

- W tym momencie mamy zgłoszonych 1766 sztabów, ale nie jest to ostateczna liczba. Obok Polski gramy w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Holandii, Kanadzie, Francji, Norwegii, Belgii, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Japonii, Indonezji, Czechach, Austrii, Chinach - gramy na całym świecie, w miejscach gdzie są Polacy, którzy kochają nasz kraj i chcą być razem tego dnia - podkreślił szef WOŚP.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH