Dobra jakość wód w większości kąpielisk w krajach UE; także w Polsce

Większość europejskich kąpielisk ma dobrej jakości wodę - wynika z opublikowanego w środę unijnego raportu. Ponad 95 procent kąpielisk spełnia minimalne wymagania, a najwyższe oceny zebrały Cypr i Luksemburg.

W swoim corocznym sprawozdaniu Europejska Agencja Środowiska wysoko oceniła jakość wody europejskich kąpielisk, rzek i jezior. Dane wskazują, że wody przybrzeżne odznaczały się w 2013 r. nawet nieco lepszymi wynikami w stosunku do rzek i akwenów śródlądowych. 

W 83 proc. kąpielisk jakość wód uznano za doskonałą. W sprawozdaniu za 2012 r. było to 79 proc. Zaledwie 2 proc. wód oceniono jako niedostateczną.

W Polsce zbadano 205 kąpielisk, w tym 83 przybrzeżne i 122 śródlądowe. W 201 kąpieliskach jakość wód jest co najmniej dostateczna. Za doskonałe uznano 137 (66,8 proc.) kąpielisk, w tym 63 przybrzeżne i 77 śródlądowe. Tylko jedno czynne kąpielisko miało w 2013 r. wodę niedostatecznej jakości. 

Na Cyprze i w Luksemburgu jakość wszystkich kąpieli uznano za doskonałą. Kolejne w rankingu są Malta (doskonała w 99 proc.), Chorwacja (w 95 proc.) i Grecja (w 93 proc).  Na drugim końcu skali, wśród państw członkowskich UE o najwyższym odsetku kąpielisk o niedostatecznej jakości wody znalazła się Estonia (6 proc.), Holandia (5 proc.), Belgia (4 proc.), Francja (3 proc.), Hiszpania (3 proc.) i Irlandia (3 proc.). 

Coroczne sprawozdanie na temat jakości wody w kąpieliskach Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) zestawia dane na temat jakości wody w 22 000 kąpielisk w UE, Szwajcarii i - w tym roku po raz pierwszy - w Albanii. Wraz ze sprawozdaniem Europejska Agencja Środowiska opublikowała interaktywną mapę pokazującą wyniki badań każdego kąpieliska w 2013 r. 

"Jakość wody w kąpieliskach europejskich uległa poprawie w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci, odkąd nie zanieczyszczamy już bezpośrednio europejskich wód tak dużą ilością ścieków. Wyzwaniem są obecnie raczej krótkotrwałe zanieczyszczenia podczas intensywnych opadów deszczu i powodzi" - powiedział dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Środowiska Hans Bruyninckx. 

Sprawozdanie Agencji sporządzane jest na podstawie wyników regularnych kontroli pobieranych przez władze lokalne próbek z lokalnych plaż. Jakość wody w kąpielisku może zostać uznana za "doskonałą", "dobrą", "dostateczną" lub "niedostateczną". Oceny te opierają się na poziomach występowania dwóch rodzajów bakterii, które wskazują na zanieczyszczenie ściekami miejskimi lub odchodami zwierząt gospodarskich. Bakterie te, gdy dojdzie do ich połknięcia, mogą wywoływać różnego rodzaju choroby (wymioty i biegunkę). 

Jak informuje Agencja w komunikacie, kąpieliskowe rankingi nie uwzględniają wprawdzie śmieci, innych zanieczyszczeń ani stopnia dewastacji środowiska naturalnego. Chociaż większość kąpielisk jest na tyle czysta, że nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzkiego, stan wielu ekosystemów w akwenach europejskich budzi poważne obawy. Dotyczy to zwłaszcza europejskich mórz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH