Do szpitala może kierować kto chce i kiedy chce...

- Tak, to prawda, wydajemy za dużo na szpitale, środki te należy przesunąć do opieki ambulatoryjnej - komentuje Bożena Janicka, prezes Wielkopolskiej Federacji Porozumienie Zielonogórskie, nawiązując do tekstu

– Popieramy także takie kierunki rozwiązań, które spowodują, że nie będzie dalej ignorowany zapis art. 58 ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, który mówi, że leczenie szpitalne przysługuje pacjentowi tylko wtedy, kiedy cel tego leczenia nie może zostać osiągnięty w drodze leczenia ambulatoryjnego.

Dzisiaj  do szpitala może kierować kto chce i kiedy chce i nie są to wcale lekarze rodzinni. Są to lekarze prywatni, ambulatoryjni specjaliści, lekarze dyżurni izb przyjęć i SZOR oraz lekarze pomocy doraźnej. Wreszcie kierują same szpitale, które nie świadczą usług kompleksowo, tylko dzielą hospitalizacjie na wiele etapów mnożąc  w ten sposób ilość hospitalizacji, za które musi płacić NFZ .
 A przecież powodem leczenia szpitalnego miał być stan pacjenta i jego potrzeba hospitalizacji wynikająca z zagrożenia zdrowia , życia i/lub wyczerpania możliwości dalszego leczenia  ambulatoryjnego.

Federacja PZ już od dłuższego czasu domaga się tego, aby beneficjentem takiej alkoacji środków była przede wszystkim podstawowa opieka zdrowotna, jako fundament systemu ochrony zdrowia. Lekarze z PZ zgadzają się też z tym, że zwiększanie tylko stawki kapitacyjnej nie wyzwala motywacji do poprawy dostępności i jakości świadczeń. Porozumienie Zielonogórskie domaga się od dłuższego czasu mieszanego systemu finansowania POZ.

Rozwiązania ostatnio wprowadzone w zakresie sprawowania opieki nad chorymi ze schorzeniami układu krążenia i cukrzycy szły właśnie w takim kierunku. Zaplanowano już wdrożenie takich samych rozwiązań w stosunku do schorzeń układu oddechowego i narządu ruchu. Porozumienie Zielonogórskie oczekuje pilnego wdrożenia tych planów

Lekarze z WPZ uważają także, że należy zwiększyć nakłady na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną pod warunkiem jednak, że środki te będą bardziej efektywnie niż dotąd wydatkowywane. WPZ zgłasza po raz kolejny wniosek o zmianę formy kontraktowania tych świadczeń. Zdaniem lekarzy rodzinnych należy zlikwidować kontraktowanie porad recepturowych i porad specjalistycznych niekompleksowych, a płacić tylko za porady kompleksowe.

Ponadto powinno wprowadzić się podział tych porad na porady konsultacyjne następstwem, której jest udzielenie wskazówek lekarzowi kierującemu – jest to tzw. krótka ścieżka konsultacji w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej (takiego pacjenta specjaliście nie wolno przejąć w leczenie) oraz porady, których celem jest przejęcie pacjenta do stałego lub okresowego leczenia specjalistycznego.

Należy przy tym jednocześnie ograniczyć ustawowe prawo pacjenta do leczenia specjalistycznego bez skierowania od lekarza POZ. Tylko takimi rozwiązaniami zlikwiduje się kolejki do specjalistów sztucznie dzisiaj tworzone przez samych specjalistów, którzy każdego pacjenta bez uzasadnionego powodu zatrzymują w poradniach specjalistycznych. Pacjenci ci blokują dostęp do tych poradni rzeczywiście tej konsultacji potrzebującym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH