Długoterminowe efekty interwencyjnego leczenia stabilnej choroby wieńcowej

Obecnie podstawą w postępowaniu w stabilnej chorobie wieńcowej jest farmakoterapia. Choć coraz częściej chorym nie wykazującym jeszcze objawów niestabilnej choroby wieńcowej wykonuje się przezskórną interwencję wieńcową, to ich długookresowy efekt nie jest jeszcze znany.

Stąd celem naukowców z Deutsches Herzzentrum München, Monachium, Niemcy, było porównanie długoterminowego efektu leczenia stabilnej choroby wieńcowej przezskórną interwencją wieńcową (percutaneous coronary intervention - PCI) z farmakoterapią u chorych z objawami niedokrwienia mięśnia sercowego, ale bez ostrych zespołów wieńcowych.

Tę meta-analizę wykonano na podstawie 17 randomizowanych badań klinicznych porównujących leczenie inwazyjne stabilnej choroby wieńcowej z leczeniem zachowawczym. Do badania włączono ponad 7,5 tysiąca chorych z objawami niedokrwienia mięśnia sercowego, bez cech ostrych zespołów wieńcowych.

Spośród zakwalifikowanych pacjentów u ponad 3,6 tysiąca zastosowano przezskórną interwencją wieńcową, natomiast 3,8 tysiąca leczono zachowawczo. Pierwotnym punktem końcowym w badaniu była ocena śmiertelności niezależnej od przyczyny. Czas obserwacji wynosił od 12 do 122 miesięcy, a średnio sięgał 51 miesięcy.

Według wyników badania, w grupie, w której wykonano przezskórną interwencję wieńcową, odnotowano 271 przypadki śmierci, podczas gdy w grupie leczonej zachowawczo zmarło 335 osób, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka śmierci o 20% (OR = 0.8). Co więcej, leczenie interwencyjne wiązało się również z 26%, choć nieistotnym statystycznie, mniejszym ryzykiem śmierci z powodów sercowo-naczyniowych (OR = 0.74).

W grupie pacjentów leczonych interwencyjnie zmarło z powodu zawału mięśnia sercowego 319 pacjentów, podczas gdy w grupie kontrolnej 357 pacjentów (OR = 0.9).

W ostatnich latach dokonał się znaczny postęp w leczeniu choroby niedokrwiennej serca oparty o skuteczne leki takie, jak preparaty przeciwkrzepliwe, starty, beta-blokery i inhibitory konwertazy angiotensyny. Ogromną rolę szczególnie w leczeniu ostrych zespołów wieńcowych odgrywa przezskórna interwencja wieńcowa. Redukuje ona ryzyko śmierci, poprawia bowiem lokalny przepływ krwi i stabilizuje blaszkę miażdżycową poprzez wpływ na formację neointimy zachodzącą w wyniku uszkodzenia ściany tętnicy wieńcowej.

Należy pamiętać, że leczenie interwencyjne niesie za sobą ryzyko wczesnych powikłań wynikających z wykonania zabiegu.

Autorzy badania podkreślają, że zastosowanie przezskórnej interwencji wieńcowej u chorych ze stabilną chorobą niedokrwienną serca prognozuje dłuższy czas przeżycia w porównaniu z leczeniem zachowawczym.

Oprac.: dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18772058

J Am Coll Cardiol. 2008 Sep 9;52(11):894-904. A meta-analysis of 17 randomized trials of a percutaneous coronary intervention-based strategy in patients with stable coronary artery disease.



 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH