W Światowym Dniu Nerki (12 marca), nefrolodzy zachęcali pacjentów chorych na nerki, by chętniej korzystali z dializy otrzewnowej.

– W Polsce w ciągu roku dializowanych jest ok. 14 tys. pacjentów, z czego tylko niecały tysiąc jest leczony przy pomocy dializy otrzewnowej, czyli domowej. Reszta korzysta z hemodializy wykorzystującej tzw. sztuczną nerkę - szacuje prof. Zofia Wańkowicz z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Jej zdaniem te dysproporcje są związane m.in. z tym, że wielu pacjentów z niewydolnością nerek nie akceptuje swojej choroby, zwłaszcza gdy pojawia się ona w późniejszym wieku, a nie w dzieciństwie.

– Dializa otrzewnowa jest preferowaną metodą u dzieci, zwłaszcza od 1 roku życia do 5 lat, u chorych na cukrzycę i osób starszych – zaznaczyła prof. Danuta Zwolińska, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii Pediatrycznej Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W tych grupach utrudniony jest bowiem dostęp do naczyń krwionośnych, a w hemodializie trzeba wykonywać przetoki tętniczo-żylne.

Dializa otrzewnowa nie wymaga pobytu w szpitalu, chorzy mogą ją wykonywać samodzielnie w domu, przedtem trzeba jedynie założyć cewnik do brzucha. Bardzo ważne jest, by chory pamiętał o higienie rąk, bo to może zapobiec powikłaniom zapalnym. U dzieci dializę muszą wykonywać rodzice i opiekunowie, których edukuje się w tym zakresie.

Stosując tę metodę można prowadzić aktywne życie rodzinne i zawodowe. Pacjenci mogą uprawiać sporty - z wyjątkiem sportów kontaktowych, jak koszykówka, czy piłka nożna (można uszkodzić cewnik) oraz pływania, bo chodzenie na basen zwiększa ryzyko infekcji. Dużą zaletą dializy otrzewnowej jest to, że można ją stosować w podróży, nie ogranicza ona więc mobilności pacjenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH