Diagnostyka laboratoryjna: sieci rosną w siłę, ale mniejsi gracze nie odpuszczają

Zdaniem wielu ekonomistów małe laboratoria diagnostyczne przegrają z sieciowymi, bo te ostatnie, wykorzystując efekt skali, są w stanie taniej wykonywać badania, a silniejsi gracze wyeliminują z rynku słabszych. Czy szpitalom opłaca się utrzymywać własne laboratorium, czy korzystać z usług firm zewnętrznych? Opinie na temat są podzielone.

- Na rynku usług laboratoryjnych postępuje konsolidacja. Nie ma w tym nic dziwnego - to zjawisko ma mocne uzasadnienie w realiach profesjonalnych i biznesowych - mówi nam Grzegorz Polus, dyrektor działu marketingu Grupy Diagnostyka. - Integracja dokonuje się poprzez zakup całości lub większości udziałów w laboratoriach lub mniejszych sieciach laboratoryjnych.

Krajobraz po restrukturyzacji

Dr hab. Romuald Holly, kierownik Zakładu Zarządzania Ochroną Zdrowia Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przyznaje, że sieci zwyciężają w konkurencji z małymi laboratoriami. Potwierdza, że ich dominacja narasta.

- Jedną z przyczyn jest prywatyzacja. Inny powód to restrukturyzacja, prowadząca do tego, że bardzo często - w sposób mechaniczny - restrukturyzowane placówki korzystają z outsourcingu - tłumaczy Romuald Holly i powołuje się na badania przeprowadzone przez pracowników Zakładu Zarządzania Ochroną Zdrowia w ponad 70 szpitalach.

- Szpitale, szczególnie te w mniejszych miejscowościach, wychodziły fatalnie na pozbywaniu się własnych laboratoriów. Usamodzielnione laboratoria zaczynały dyktować im ceny, bo w okolicy nie było konkurencji. W końcu ceny były wyższe niż te, które obowiązywały wcześniej we własnym, szpitalnym laboratorium - twierdzi nasz rozmówca. - Poza tym szpital nie miał wpływu na jakość badań i termin ich wykonania. W sumie korzyści z outsourcingu były wątpliwe.

Zupełnie inaczej widzi to Grzegorz Polus. Uważa, że w sytuacji właściwie zdefiniowanych potrzeb zamawiającego i realistycznie określonych warunków oferty, outsourcing jest korzystny dla każdego typu podmiotu zamawiającego. Wskazuje, że outsourcingiem posiłkują się bardzo duże jednostki publiczne, jak i mniejsze lecznice miejskie oraz powiatowe.

Outsourcing - za i przeciw
- Popularność outsourcingu jako metody optymalizacji procesów diagnostycznych w szpitalach nie maleje. W roku 2012 oraz w I kwartale 2013 r. odnotowaliśmy 63 tego typu konkursy i przetargi - przytacza najnowsze dane dyrektor Polus.

- Jeżeli szpital ma problemy finansowe, nie ma za co doposażyć laboratorium, to outsourcing jest jednym z narzędzi restrukturyzacyjnych - przyznaje ekonomista, dr Zbigniew Marcinkiewicz, członek zarządu Szpitala Solec sp. z o.o. w Warszawie. Dodaje, że korzystanie z usług sieci laboratoriów pozwala na tańsze kupowanie badań i nie wymaga wydawania pieniędzy na instalowanie w laboratorium kolejnych urządzeń.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH