23 kwietnia br. opublikowaliśmy artykuł o outsourcingu diagnostyki laboratoryjnej.

Poniżej list Elżbiety Puacz, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, dotyczący artykułu "Outsourcing diagnostyki laboratoryjnej: jakość i cena – czy idą w parze".

Rozmówcy (cytowani w tekście – red.), będący dyrektorami szpitali, umieszczali diagnostykę, w tym medyczną diagnostykę laboratoryjną w usługach NIEMEDYCZNYCH. Jest to stwierdzenie niezgodne z art. 3. pkt.7 Ustawy o zakładach opieki zdrowotnej z dnia z dnia 30 sierpnia 1991 r. Dz.U. z 1991r. Nr 91, poz. 408 z poźn. zm., który mówi, że „Świadczeniem zdrowotnym są działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania, w szczególności związane z:
7) badaniem diagnostycznym, w tym z analityką medyczną.”
Nasuwa się w związku z powyższym pytanie, czy włączanie medycznej diagnostyki laboratoryjnej w usługi niemedyczne jak kuchnia, pralnia czy transport jest wynikiem ignorancji, nieznajomości prawa oraz znaczenia poszczególnych świadczeń zdrowotnych, czy też celowym działaniem.
Medyczna diagnostyka laboratoryjna jest podstawą procesu terapeutycznego i, jak wykazują badania naukowe, daje 70% informacji o stanie klinicznym pacjenta. Diagnosta laboratoryjny (zawód zaufania publicznego) pracujący w medycznym laboratorium diagnostycznym jest najbliższym współpracownikiem lekarza w diagnozowaniu, leczeniu i prewencji. Jedynie diagnosta może właściwie zinterpretować wynik i wyjaśnić naturę zaistniałych faktów, przez co pełni swoją podstawową funkcję doradztwa klinicznego.
Dla przykładu: wynik badania mikrobiologicznego jest uznawany za konsultację medyczną i umożliwia szybkie rozpoczęcie celowanej antybiotykoterapii. Na podstawie badań diagnostycznych lekarz opiera swój proces diagnostyczno-terapeutyczny. Dlatego też w świetle wcześniejszych wyjaśnień zastanawiająca jest wypowiedź: „Szpital ma się zajmować leczeniem” – w sytuacji, kiedy wyznacznikiem procesu terapeutycznego jest diagnostyka laboratoryjna traktowana jako usługa niemedyczna. Wynika z tego, że leczenie jest usługą medyczna opartą na usłudze niemedycznej(?).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH