Diagności lepsi i gorsi, czyli kto powinien pracować w laboratorium Diagności lepsi i gorsi, czyli kto powinien pracować w laboratorium. Fot. Archiwum

Stanowisko samorządu zawodowego diagnostów laboratoryjnych jest jednoznaczne - diagnostą laboratoryjnym może być osoba, która ukończyła studia medyczne na kierunku analityka medyczna lub lekarz ze specjalizacją z medycyny laboratoryjnej. Mniej znane są argumenty diagnostów z dyplomami uczelni niemedycznych i samych uczelni. Co mają do powiedzenia obie strony?

Multimedia

Kluczowa rola magistra mikrobiologii.pdf

0,06 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Spór o to, kogo można uznać za diagnostę laboratoryjnego przybrał ostatnio na sile za sprawą dyskusji nt. nowelizacji ustawy o diagnostyce laboratoryjnej. W środowisku pojawiły się nawet plotki, że diagności bez wykształcenia medycznego zostaną wyrugowani z zawodu.

”W związku z rozpowszechnianiem przez bliżej nieznane osoby nieprawdziwych informacji, jakoby diagności z wykształceniem niemedycznym (biolodzy, biotechnolodzy, chemicy, lekarze weterynarii etc.) mogli być pozbawieni Prawa Wykonywania Zawodu Diagnosty Laboratoryjnego informujemy, iż nie jest to prawdą. Wszystkie osoby, które uzyskały prawo wykonywania zawodu (…) zachowują wszystkie przyznane uprawnienia oraz możliwość pracy w zawodzie diagnosty laboratoryjnego do końca swojej drogi zawodowej” - zapewniała w marcowym numerze ”Diagnosty laboratoryjnego” Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych.

Ale jednocześnie w komunikacie przypomniano, że ”samorząd diagnostów laboratoryjnych zabiega, by w przyszłości prawo do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego mogli otrzymywać tylko absolwenci kierunku analityka medyczna oraz lekarze posiadający specjalizacje z dziedzin medycyny laboratoryjnej”.

Dlaczego KRDL tak na tym zależy?

Oto główne argumenty.

Zacznijmy od tego, że badania laboratoryjne zapewniają 80 proc. obiektywnych danych o stanie pacjenta, wpływają zaś na 70 proc. podejmowanych przez lekarzy decyzji (- wynika z amerykańskich analiz). Tak więc medycyna laboratoryjna zapewnia kluczowe informacje o diagnozie, leczeniu, kontroli i profilaktyce. Żeby jednak lekarze mogli w pełni korzystać z wiedzy diagnostów laboratoryjnych, muszą się z nimi kompetentnie porozumiewać - przekonuje KRDL.

- Zdolność do współpracy, dyskusji z lekarzem i wspomagania go w procesach diagnostycznych, jak też udziału w komisjach i zespołach szpitalnych posiada tylko absolwent kierunku medycznego, jakim jest analityk medyczny/diagnosta laboratoryjny - mówił nam cieszący się dużym uznaniem wśród diagnostów prof. Maciej Szmitkowski, były konsultant krajowy w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej.

Podkreślał, że tylko diagności laboratoryjni mogą tworzyć zespoły nadzorujące badania przyłóżkowe, które na Zachodzie stanowią już niemal 20% wszystkich badań laboratoryjnych. Tłumaczył, że robi je lekarz, pielęgniarka, ale pod kontrolą laboratorium, bo wynik może być fałszywy, gdyż urządzenia wykorzystywane w badaniach przyłóżkowych są prostsze i dają mniej miarodajne wyniki. - Tego nie skontroluje biotechnolog czy chemik, jedynie diagnosta laboratoryjny - zaznaczał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH