Desmozyna biomarkerem w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc?

U chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc obserwuje się podwyższony poziom produktów degradacji elastyny, jednakże jak dotąd ich oznaczanie nie weszło do kanonu narzędzi diagnostycznych tej choroby. Być może niedługo się to zmieni.

Celem naukowców z Medical Research Institute, University of Dundee, Wielka Brytania, była analiza przydatności oceny poziomów desmozyny i isodesmozyny we krwi obwodowej i w moczu dla rozpoznawania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i astmy oskrzelowej. Drugim celem badania była ocena związku między desmozyną i izodesmozyną, a zaostrzeniami wyżej wymienionych chorób i wydolnością płuc.

Do badania zakwalifikowano blisko 400 pacjentów, których podzielono na następujące grupy: chorzy na stabilną astmę oskrzelową, chorzy ze stabilną przewlekłą obturacyjną chorobą płuc oraz chorzy z zaostrzoną przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Grupę kontrolną stanowiły osoby zdrowe. Stężenie desmozyny we krwi obwodowej i w moczu określono metodą chromatografii cieczowej i spektrometrii masowej.

Wyniki badania wykazały, że w grupie chorych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc poziomy desmozyny zarówno we krwi obwodowej, jak i w moczu były większe w porównaniu do osób zdrowych niepalących papierosów. Zaś w grupie chorych na astmę oskrzelową stężenie desmozyny nie różniło się od stężenia w grupie osób zdrowych. Co ciekawe, odnotowano związek między podniesionymi poziomami desmozyny, a wystąpieniem zaostrzeń u chorych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

Wysoki poziom desmozyny zaobserwowano u 40% chorych ze stabilną przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, jak i w grupie chorych z zaostrzeniami. Dodatkowo stwierdzono, że stężenie desmozyny we krwi zależało od wieku i odwrotnie korelowało z pojemnością dyfuzyjną płuc dla dwutlenku węgla.

Uszkodzenie elastycznych tkanek pęcherzyków płucnych charakterystyczne dla rozedmy płuc obserwuje się u 12-28% pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Wiązania aminokwasów desmozyny i izodesmozyny są charakterystyczne dla dojrzałych włókien elastynowych, dzięki czemu stanowią one wiarygodny wyznacznik przemiany elastyny. Co ciekawe, peptydy zawierające desmozynę i izodesmozynę stwierdza się w obrębie nerek w zwierzęcych modelach choroby, skąd dalej przedostają się do moczu.

Według autorów wyniki ich badania sugerują, że zwiększony poziom desmozyny we krwi i moczy jest charakterystyczny dla chorych z przewlekłym obturacyjną chorobą płuc, a dodatkowe podniesienie jej stężenia we krwi wiąże się z zaostrzeniem choroby i zmniejszeniem pojemności dyfuzyjnej płuc. W związku z tym na podstawie podniesionego poziomu desmozyny można identyfikować pacjentów ze zwiększona degradacją elastyny, co może również mieć znaczenie dla monitorowania efektów postępowania terapeutycznego.

Oprac. dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22250098
Thorax. 2012 Jun;67(6):502-8.
Clinical validity of plasma and urinary desmosine as biomarkers for chronic obstructive pulmonary disease.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH