Depresja i lęk u chorych z migotaniem przedsionków

Migotanie przedsionków, będące najczęstszym zaburzeniem rytmu serca w populacji dorosłych, występuje zwykle w przebiegu choroby niedokrwiennej serca i zwyrodnienia mięśnia sercowego. Wydaje się, że ciężkość objawów migotania przedsionków może zależeć od obecności zaburzeń natury psychologicznej.

Celem naukowców z University of North Carolina at Chapel Hill, USA, była ocena wpływu zaburzeń psychologicznych takich, jak depresja, lęk i somatyzacja, na ciężkość objawów migotania przedsionków.

Do badania zakwalifikowano 300 chorych z migotaniem przedsionków. Zadaniem pacjentów było wypełnienie ankiety obejmującej pytania z zakresu samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia. Oceny depresji dokonano na podstawie wyników kwestionariusza PHQ, lęku na podstawie kwestionariusza HADS, a nasilenie somatyzacji oceniono kwestionariuszem Whitely.

W celu oceny występowania migotania przedsionków pacjenci podlegali ciągłemu monitorowaniu przez okres 7 dni. U blisko 60% chorych stwierdzono migotanie przedsionków utrwalone, zaś u pozostałej części migotanie miało charakter napadowy.

Wyniki badania wykazały, że u pacjentów, u których z pogłębioną depresją, lękiem i zaburzeniami somatyzacyjnymi objawy migotania przedsionków były cięższe niezależnie od wyniki standardowej skali ciężkości choroby (p<0.0001). Związek ten nie zależał od wieku pacjentów, płci, wykonywanego zawodu, wykształcenia, jak i innych chorób towarzyszących. Co ciekawe, chorzy, u których stwierdzono głębsze nieprawidłowości psychologiczne, częściej przychodzili na wizyty kontrolne związane z migotaniem przedsionków.

Do tej pory wykazano związek między zaburzeniami psychologicznymi, takimi jak depresja czy zaburzenia lękowe z chorobą niedokrwienną serca i niewydolnością krążenia. Co ciekawe, pacjenci z migotaniem przedsionków i depresją wskazują na gorszą jakość życia w porównaniu z chorymi bez depresji. Co więcej, zwiększony poziom lęku był czynnikiem prognostycznym dla wystąpienia migotania przedsionków u chorych z chorobą niedokrwienną serca, po zabiegu operacyjnym serca czy po kardiowersji.

U pacjentów z nadkomorowymi zaburzeniami serca już sama niepewność i lęk o wystąpienie kolejnego napadu jest źródłem psychologicznego stresu.

Badanie amerykańskich naukowców jasno wskazuje na ścisły związek zaburzeń natury psychologicznej z ciężkością objawów migotania przedsionków. Stąd opieka psychologiczna chorych z migotaniem przedsionków może odgrywać istotną rolę postępowaniu terapeutycznym, istotnie podnosząc komfort ich życia.

Oprac. dr. n med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22429764

J Cardiovasc Electrophysiol. 2012 May;23(5):473-8.
Psychopathology and symptoms of atrial fibrillation: implications for therapy.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH