Czynniki warunkujące świadomość zdrowotną osób po urazie kręgosłupa

Streszczenie artykułu "Czynniki warunkujące świadomość zdrowotną osób po urazie kręgosłupa powikłanym zaburzeniami neurologicznymi".

Ukierunkowana edukacja zdrowotna jest jednym z zasadniczych zadań kompleksowej rehabilitacji. Poziom wiedzy osób niepełnosprawnych na temat konsekwencji urazu kręgosłupa powikłanego zaburzeniami neurologicznymi (UKPZN) rzadko jest przedmiotem analiz naukowych, mimo że ma podstawowe znaczenie dla budowy ukierunkowanych programów edukacyjnych dla niepełnosprawnych.

Cel pracy: badanie czynników warunkujących świadomość zdrowotną osób po UKPZN.

Materiał: 133 osoby po UKPZN (32 kobiety) w wieku 17-69 lat w okresie 0,5-31 lat po UKPZN.

Metoda: Badanie ankietowe z zastosowaniem oryginalnej ankiety zawierającej 150 szczegółowych pytań dotyczących rozpoznawania, profilaktyki i leczenia typowych powikłań związanych z UKPZN.

Główne wyniki: Średni wynik testu (WT) wynosił 56,6 punktu. WT wykazywał znamienną tendencję do redukcji wraz z wiekiem badanych, współczynnik korelacji (WK)= -0,31). WT był wyższy u osób w odległym okresie od urazu z wyraźnym wzrostem w okresach 1 i 10 lat od UKPZN. Stwierdzono znamiennie wyższe WT u osób z wykształceniem wyższym (64,6) i średnim (65,7) w porównaniu do wyników osiągniętych przez resztę grupy (37,9). Osoby niezdolne do chodzenia, ale zdolne do samodzielnej lokomocji na wózku wykazały się wyższym WT (59,7) w porównaniu do osób niechodzących i niezdolnych do samodzielnej lokomocji na wózku (47,5) i osób z zachowaną funkcją chodu (46,2).

Znamiennie lepsze WT odnotowano u osób zamieszkujących miastach powyżej 100 000 mieszkańców, wykonujących pracę zawodową, osób zrzeszonych w stowarzyszeniu osób niepełnosprawnych, zdolnych do samoobsługi . Stwierdzono odwrotną korelację WT z wynikami Skali Depresji Becka (CC= -0,36). Nie obserwowano zależności wyniku od płci. Jako najważniejsze źródło wiedzy dotyczącej zdrowia postrzegana jest interakcja z innymi osobami po UKPZN.

Wnioski: Predyktory wyższej świadomości zdrowotnej po UKPZN obejmują: młody wiek, przynajmniej średnie wykształcenie, okres powyżej 10 lat od urazu, korzystanie z rehabilitacji w warunkach środowiskowych organizowanej przez stowarzyszenie osób niepełnosprawnych, wykonywanie pracy zarobkowej, brak zdolności chodzenia, zdolność do samoobsługi, brak cech depresji.

Pełny tekst na stronie: http://www.ortopedia.com.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH