Mimo że Narodowy Fundusz Zdrowia podniósł wycenę porodu fizjologicznego, to nadal nie zawiera ona znieczulenia zewnątrzoponowego na życzenie pacjentki, a jedynie te zastosowane w ramach tzw. wskazań medycznych.

– Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za cały poród fizjologiczny, rownież za znieczulenie wykonane w ramach wskazań medycznych. Decyzja o zastosowaniu go należy do lekarza. Każda z pacjentek, która uważa, że została niewłaściwie potraktowana może złożyć skargę, a w sytuacji, kiedy placówka zarządała odpłatności za standardowy poród może nawet wystąpić na drogę prawną - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński z biura prasowego NFZ.

Jak powiedział nam lek. med. Andrzej Lipa ginekolog-położnik ze Szpitala Powiatowego w Wołominie, jest kilkanaście wskazań medycznych do podania znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu m.in. nadciśnienie tętnicze czy specyficzna konstrukcja szyjki macicy. Jego zdaniem znieczulenie na życzenie pacjentki to usługa ponadstandardowa.

– Trudno jest określić próg bólu, dlatego trudno też stwierdzić kiedy powinien być wskazaniem do znieczulenia - mówił ginekolog.

Dodał, że podanie pacjentce znieczulenia musi się wiązać z obecnością anestezjologa. Stwierdził też, że w Polsce, w porównaniu do innych krajów, wykonuje się mniej znieczuleń.

Posłanka PO, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz zwróciła się do biura analiz sejmowych z pytaniem czy w świetle obowiązujących przepisów kobieta może domagać się znieczulenia zewnątrzoponowego przy porodzie przy braku przeciwskazań do jego wykonania.
Jak powiedziała rynkowizdrowia.pl, pacjentka ma prawo wybrać środek przeciwbólowy ponieważ według przepisów należą się jej usługi w możliwie najwyższym standardzie.

– W Polsce pacjenci często niepotrzebnie odczuwają ból, w tym rownież kobiety podczas porodu. Zdarza się, że inne dostępne środki nie znoszą bólu porodowego, więc dlaczego, skoro mamy znieczulenie, kobieta nie może go dostać.

Jej zdaniem znieczulenie zewnątrzoponowe powinno być bezpłatnym zabiegiem standardowym podczas podrodu. Jednak sprawa nie jest jasna i nie wiadomo czy znieczulenie powinno być dostępne standardowo czy też nie.

– Jeżeli jest to usługa ponadstandardowa to chciałabym wiedzieć, że np. trzeba za nią zapłacić - mówiła poseł Kozłowska-Rajewicz.

Dodała, że poprosiła również o ekspertyzę w świetle projektów ustaw zdrowotnych, które są na etapie prac sejmowych. Stwierdziła, że w zależności od odpowiedzi biura analiz sejmowych podejmie dalsze działania w tej sprawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH