Występowanie raka gruczołu krokowego sięga kilkunastu procent. Zdaniem międzynarodowej grupy naukowców do jego rozwoju może paradoksalnie przyczyniać się witamina E.

Wstępny raport prospektywnego badania SELECT (Selenium and Vitamin E Cencer Prevention Trial) obejmującego okres dwuletniej obserwacji nie dość, że nie wykazał związku między redukcją ryzyka rozwoju raka prostaty a przyjmowaniem suplementów selenu i witaminy E, to jeszcze ujawnił trend wzrostu ryzyka zachorowania na ten nowotwór. Dwuletni okres obserwacji nie był jednak wystarczający do wyciągnięcia jednoznacznego wniosku.

Stąd celem obecnej pracy była ocena długoterminowego wpływu suplementacji witaminy E i selenu na rozwój raka stercza u zdrowych mężczyzn. Do randomizowanego, wieloośrodkowego badania włączono nieco ponad 35 tys. mężczyzn z 427 przedsięwzięć przeprowadzonych przez naukowców z USA, Kanady i Puerto Rico. Kwalifikacja pacjentów odbyła się między 2001 a 2004 rokiem.

Kryteria włączenia obejmowały: stężenie PSA w surowicy krwi poniżej 4ng/ml i negatywny wynik badania per rectum w kierunku raka prostaty wykluczające jego obecność w momencie kwalifikacji do badania oraz wiek powyżej 55. roku życia. Grupę badaną podzielono na 4 porównywalne pod względem liczebności podgrupy, w których pacjenci przyjmowali odpowiednio: I grupa - selen (200ug/d), II grupa - witaminę E (400IU/d), III grupa - oba składniki i IV grupa - placebo.

Okres samej obserwacji wyniósł tym razem od 7 do 12 lat. Odnotowywano wystąpienia nowych przypadków raka prostaty.

Wyniki badania wykazały, że w grupie placebo do rozwoju raka prostaty doszło u 529 mężczyzn, podczas gdy w grupie przyjmującej witaminę E raka gruczołu krokowego stwierdzono u 620 pacjentów; wskaźnik ryzyka rozwoju raka stercza wyniósł w tej rupie 1,17, p<0.008. Natomiast w grupie przyjmującej selen nowe przypadki raka prostaty odnotowano u  575 mężczyzn (HR 1,09, ns), a w grupie przyjmującej oba leki - 555 (HR 1,05, ns).

Zatem przyjmowanie samego selenu, jak również konsumpcja witaminy E wraz z selenem nie zwiększały tego ryzyka. W porównaniu do placebo wzrost ryzyka rozwoju raka prostaty na 1000 osobolat wynosił dla witaminy E 1,6, dla selenu - 0,8 i dla obu leków przyjmowanych razem - 0,4.

Zdaniem autorów wyniki tego epidemiologicznego badania nie ukazują mechanizmu, w którym witamina E miałaby przyczyniać się do rozwoju raka prostaty. Jednakże fakt mniejszego występowania raka stercza w grupie osób przyjmujących witaminę E wraz z selenem w porównaniu do pacjentów przyjmujących samą witaminę E wskazuje na ochronne działanie selenu w stosunku do tej witaminy.  

Autorzy badania konkludują, że suplementacja witaminy E istotnie zwiększa ryzyko rozwoju raka prostaty wśród zdrowych mężczyzn. Ich zdaniem przedstawione wyniki nabierają większego znaczenia w świetle informacji, że ponad 50% ludzi powyżej 60. roku życia stosuje suplementację witaminy E, a aż 23% z nich przyjmuje ją w dawce przynajmniej 400IU/dobę, podczas gdy rekomendacje dopuszczają dla dorosłych mężczyzn jedynie 22,4IU/dobę.

Z drugiej strony cytując badania z innych ośrodków autorzy zaznaczają, że suplementacja witaminą E może przynosić korzyści w prewencji innych chorób, takich jak choroba Alzheimera czy zwyrodnienia plamki żółtej.

Oprac. dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21990298
Vitamin E and the risk of prostate cancer: the Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial (SELECT).
JAMA 2011 Oct 12;306(14):1549-56.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH