Zasadniczy temat majowej debaty Rynku Zdrowia dotyczył procedur donacyjnych. W minionym roku liczba przeszczepień narządów spadła w Polsce o jedną czwartą.

Do dyskusji zaprosiliśmy luminarzy polskiej medycyny transplantacyjnej, a zarazem i lekarzy, którzy na co dzień, wypełniając obowiązek ratowania życia chorym, identyfikują możliwość pobrania narządów i mają odwagę podejmowania niezmiernie trudnych rozmów z rodzinami potencjalnych dawców.

Postawiliśmy tezę, że postęp programów transplantacyjnych zależy w takim samym stopniu od społecznej akceptacji dla przeszczepów, jak i od zaangażowania środowiska lekarskiego w proces donacji.

Życie po życiu
Rynek Zdrowia: – Nim padną zasadnicze pytania, prośba o ocenę potencjału polskich ośrodków transplantacyjnych. Czy ich możliwości zabiegowe są adekwatne do potrzeb; jakie osiągają wyniki przeszczepień mierzone długoletnim przeżyciem pacjentów?
Prof. Dariusz Patrzałek, Regionalny Konsultant w Dziedzinie Transplantologii Klinicznej w woj. dolnośląskim i opolskim, Katedra i Klinika Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej AM we Wrocławiu: – Sytuację w Polsce należy odnieść do warunków europejskich. W przypadku przeszczepu nerek uważam, że liczba ośrodków transplantacyjnych jest wystarczająca, a ich poziom odpowiednio wysoki, ale dwa ośrodki przeszczepiania wątroby i dwa przeszczepiania serca w powinny jeszcze powstać. To moje prywatne zdanie, z którym nie wszyscy się zgadzają. Wspomnianych przez mnie ośrodków nie ma z różnych powodów, w tym finansowych. Ich w miarę równomierne rozmieszczenie jest istotne, bo czas transportu narządów, a więc i czas ich niedokrwienia, znacznie ogranicza możliwości przeszczepień.
Dr Dorota Lewandowska, Instytut Transplantologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Klinika medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii: – Średni czas, w którym żyje nerka wynosi 7 lat, ale są osoby, które żyją z przeszczepioną nerką nawet ponad 20 lat. Trudno jednak mówić o średnich krajowych standardach. Na pewno lepsze wyniki mają ośrodki o większym doświadczeniu, a o wynikach nowo powstałych placówek będzie można mówić za lat kilkanaście.
Prof. Wojciech Rowiński, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Transplantologii Klinicznej, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej: – Są w Polsce chorzy żyjący po przeszczepieniu serca 15-16 lat i ponad 10 po przeszczepieniu wątroby. Wyniki są więc takie jak na świecie i lepsze niż średnie w USA, gdzie mają problem spowodowany dużymi odległościami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH