Jest nadzieja na poprawę wyników leczenia nowotworów trzustki. Testy nowych leków mają rozpocząć się za półtora roku.

Rak trzustki to wyjątkowo podstępna i niebezpieczna choroba. Nawet gdy jest wykryty w bardzo wczesnej fazie, szansa wyleczenia jest niewielka – sięga około 30 proc. Średnie przeżycie w okresie pięciu lat pacjentów z tym nowotworem to zaledwie 2-3 proc.

W Polsce zachorowania na raka trzustki to ok. 3 proc. wszystkich zarejestrowanych nowotworów złośliwych. Wydaje się, że to niewiele, że to stosunkowo rzadko występująca choroba. Jednak zapada na nią ok. 4 tys. Polaków rocznie, a w kategorii zabójców rak trzustki znajduje się w pierwszej dziesiątce - pisze Rzeczpospolita.

Brakuje skutecznych metod leczenia. Stosuje się przede wszystkim operację chirurgiczną (tzw. operacja Whipple’a), a później wykorzystuje się chemioterapię spowalniającą chorobę.

Nadzieje dają liczne badania, prowadzone na świecie nad nowymi lekami. Dr Hwydy Arafat z Thomas Jefferson University uważa, iż można w leczeniu raka trzustki wykorzystać lek pochodzenia ziołowego. Substancja zawarta w czarnuszce (czarny kminek) ma działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Zespół dr Arafat sprawdził, że preparat jest skuteczny w przypadku raka prostaty i jelita grubego. Teraz wykonano badania z komórkami raka trzustki. Eksperymenty na myszach dowiodły, że w 67 proc. przypadków guzy „znacząco się zmniejszyły”. Zmalały również objawy zapalenia tego organu.

Preparat jest bezpieczny. Był wykorzystywany przez tysiące lat w medycynie Wschodu bez efektów ubocznych.

Jak podaje Rzeczpospolita jeszcze lepsze rezultaty daje eksperymentalny lek AMG 479. Testy laboratoryjne świadczą, że ma on 80 proc. skuteczność w hamowaniu rozwoju choroby, a działa jeszcze lepiej – jak zapewnia dr Pedro Beltran pracujący dla amerykańskiego producenta leków Amgen - w połączeniu ze starszym lekiem (gemcitabina). Badania z udziałem ludzi trwają, nie są jednak jeszcze znane ich dokładne wyniki.

Innym preparatem, który może wspierać leczenie raka trzustki jest tigatuzumab. Zdaniem dr. Rajesha Kumara z Johns Hopkins University, połączenie go z obecnie wykorzystywanymi lekami może prowadzić do całkowitego wyleczenia. Badania prowadzono na zwierzętach. Gdy myszom podano tigatuzumab i gemcitabinę, czas życia bez nawrotu choroby wydłużył się dwukrotnie.

Specjaliści z brytyjskiego Cancer Research UK i amerykańskiego MD Anderson Cancer Center natomiast wspólnie testują nowy lek o nazwie CRT0066101. Blokuje on chemiczne sygnały wysyłane przez komórki rakowe – np. powodujące wzrost naczyń krwionośnych odżywiających guzy. Badania na zwierzętach dowodzą, że jest on skuteczny w walce z rakiem trzustki. Działa również na raka płuc.

Lek przy tym nie tylko zabija komórki raka, ale blokuje przerzuty. Testy kliniczne z udziałem pacjentów rozpoczną się za ok. półtora roku, gdy tylko będzie wiadomo, że preparat jest bezpieczny.

Jeśli badania kliniczne potwierdzą działanie leków, nowotwór trzustki stanie się chorobą przewlekłą, którą lekarze będą mogli kontrolować.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH