1 lipca Narodowy Fundusz Zdrowia przejmuje od Ministerstwa Zdrowia finansowanie przeszczepów. Nie ma na razie jednak informacji o zwiększeniu planu finansowego NFZ. Z nowym zadaniem w ramach dotychczasowych pieniędzy muszą sobie poradzić oddziały Funduszu, na których barki spadł ten nowy obowiązek.

Przeszczepy, tak jak i inne wysokospecjalistyczne procedury będą wymagały kontraktowania.

– Podstawą finansowania tych procedur przez Fundusz jest podpisanie kontraktu – tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński z biura prasowego centrali NFZ.

W praktyce np. mazowiecki oddział NFZ przygotował już aneksy do umów dla siedmiu placówek, które dokonują przeszczepów. Przygotował też dla nich plan finansowy. Czy oddziały poradzą sobie z nowym wyzwaniem finansowym? Wanda Pawłowicz, rzecznik mazowieckiego NFZ zapewnia, że pieniądze na przeszczepy będą.

– Jest to zadanie, które z pewnością zostanie wykonane. Przeszczep to zabieg ratujący życie, a na ratowanie życia zawsze zostaną wygospodarowane pieniądze – mówi nam rzecznik.

Decyzja prezesa NFZ, jest bardzo ważna dla śląskich klinik, a szczególnie dla Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Katowicach, która wykonuje najwięcej w kraju przeszczepów szpiku od dawców niespokrewnionych, a więc tych najtrudniejszych i najdroższych, bo jeden taki przeszczep wyceniany jest na ok. 200 tysięcy złotych – pisze Dziennik Zachodni.

- Muszę podkreślić, że w śląskim NFZ spotkałam się z bardzo życzliwym zrozumieniem. Razem z dr Włodzimierzem Dziubdzielą, obecnym dyrektorem mojego szpitala, a więc Szpitala Klinicznego im. Mielęckiego, mówimy w tej sprawie jednym głosem i otrzymaliśmy zapewnienia, że nie musimy się w żadnym razie obawiać się o finansowanie zabiegów - podkreśla prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Katowicach. – W tym roku chcemy przeprowadzić ponad 180 zabiegów, w tym 60 przeszczepów od dawców niespokrewnionych.

Jak twierdzi dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca prof. Marian Zembala, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii, na transplantacje nerek, szpiku i trzustki potrzeba będzie w 2009 roku w województwie śląskim ok. 60 mln złotych. Jest pewny, że środki zostaną zabezpieczone.

– W maju i czerwcu znacząco wzrosła liczba przeszczepów. Nasze województwo pod tym względem jest drugie po mazowieckim. Musimy jednak zwiększyć liczbę przeszczepów nerek. Chciałbym w tym miejscu przypomnieć słowa minister zdrowia Ewy Kopacz, która zobowiązała ordynatorów oddziałów dializoterapii, zwłaszcza niepublicznych, do kierowania pacjentów do przeszczepu, czego niestety często z powodów niemedycznych nie robią - ocenił prof. Zembala.

Oddziały NFZ oczekują na podział nadwyżki finansowej za 2008 rok. Według sprawozdania finansowego nadwyżka ta wyniosła w kraju 1 mld 152 mln złotych. O jej przeznaczeniu zdecyduje Rada Funduszu, po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra finansów i ministra zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH