Czy ocena kliniczna zszycia łąkotek za pomocą techniki all-inside jest wiarygodna?

Celem pracy było porównanie oceny klinicznej oraz wyników badań ankietowych z oceną morfologii łąkotek dokonanej podczas artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL) przeprowadzonej w drugim etapie po pierwotnym zszyciu łąkotki.

Multimedia

Ocena kliniczna

0,08 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Cały artykuł - do pobrania w formacie pdf.

Materiał i metody. Badaniem objęto wyodrębnioną grupę 17 osób, u których w pierwszym etapie wykonano zszycie łąkotki przy pomocy systemu FasT-Fix, a następnie rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Średni okres pomiędzy zabiegami wyniósł 9 miesięcy. W analizowanym materiale było 5 kobiet i 12 mężczyzn w wieku 14-33 lata. Przed każdym etapem leczenia pacjenci zostali poproszeni o wypełnienie formularza “Skala oceny dolegliwości stawu kolanowego wg Lysholma”.

Wyniki. Kliniczne kryteria wygojenia łąkotek zaobserwowano u 14 spośród 17 pacjentów, u 3 pacjentów występowały kliniczne objawy uszkodzenia łąkotki. Obserwacje te znalazły potwierdzenie w powtórnej artroskopii. Odnotowano wzrost punktacji w skali wg Lysholma z 57,3 w okresie przedoperacyjnym do 92,2 w okresie pooperacyjnym w całej badanej grupie. W grupie 3 pacjentów, w której zszycie łąkotki zakończyło się niepowodzeniem, również zanotowano wzrost punktacji z 58 do 75,3.

Wnioski:
1. Otrzymane wyniki pokazują, że badanie kliniczne jest wiarygodną metodą oceny stopnia wygojenia uszkodzonej łąkotki po zszyciu metodą all-inside i znajduje potwierdzenie w powtórnej ocenie artroskopowej.
2. Wzrost punktacji w badaniach ankietowych znacząco wyższy w grupie, w której zszycie łąkotek zakończyło się powodzeniem potwierdzonym w powtórnej artroskopii pokazuje, że badania takie mogą być pomocne w ocenie wyników leczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH