Czy lekarze powinni obowiązkowo szczepić się przeciwko sezonowej grypie? Szczepienia przeciwko sezonowej grypie są szczepieniami zalecanymi, a nie obowiązkowymi. Dotyczy to również personelu medycznego.

Pielęgniarki i lekarze z jednej strony są o wiele bardziej narażeni na kontakt z chorymi na grypę. Z drugiej, zakażeni - mogą przenosić wirusa na pacjentów. Czy w związku z tym powinni się obowiązkowo szczepić przeciw grypie sezonowej?

Wojewódzki inspektor sanitarny w Krakowie, prof. Rafał Niżankowski, przypomniał małopolskim szpitalom, że powinny zapewnić personelowi, który styka się z pacjentami możliwość zaszczepienia się przeciwko grypie.Wyraził też opinię, że jeśli pracownik odmówi szczepienia, powinien potwierdzić to pisemnie i podać przyczynę odmowy.

Prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Akademii Medycznej we Wrocławiu, też jest zdania, że pracownicy medyczni powinni się szczepić, ale dobrowolnie. Tymczasem w wielu szpitalach akcji szczepień dla pracowników nie tylko się nie organizuje, ale nawet sugerowanie ich personelowi uważa się za niewłaściwie.

Szczepienia przeciwko sezonowej grypie są szczepieniami zalecanymi, a nie obowiązkowymi. Dotyczy to również personelu medycznego, znacznie bardziej narażonego na kontakt z chorymi niż inne grupy zawodowe.

Pracownik może odmówić, ale...

Inicjatywa prof. Rafała Niżankowskiego, który wysłał list do dyrektorów szpitali, miała na celu przypomnienie o potrzebie zaszczepienia personelu medycznego przeciwko grypie.

– To jest grupa, która w pierwszej kolejności, obok kobiet ciężarnych, powinna być uodporniona! W ten sposób, po pierwsze sama uniknie zakażenia wirusem, pod drugie nie będzie zakażała pacjentów czy współpracowników, zwłaszcza we wczesnej fazie rozwoju choroby, kiedy nie ma jeszcze ewidentnych objawów – tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl prof. Niżankowski.

W liście do dyrektorów powołał się m.in. na zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące szczepień pracowników medycznych oraz na rozporządzenie ministra zdrowia z 2005 r. w sprawie ochrony zdrowia pracowników narażonych na kontakt ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi.

Wojewódzki inspektor sanitarny podkreślił też, że to do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie osobom narażonym na zakażenie możliwości zaszczepienia się, choć pracownik może oczywiście odmówić.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH