Czy laboratorium diagnostyczne ma być integralną częścią szpitala? Czy laboratoria mają być integralną częścią szpitala? Fot. Takeda

- Wystąpiłem do ministerstwa, aby wsparło nasze starania o to, by w ustawie o działalności leczniczej zawrzeć zapis, że laboratoria są integralną częścią szpitala - powiedział 8 czerwca prof. Maciej Szmitkowski, konsultant krajowy w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej. - To jest nasza walka przeciwko outsourcingowi - dodał.

Oznajmił to na konferencji w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Dabba w Piekarach Śląskich. Uczestniczyli w niej lekarze, diagności, eksperci i dyrektorzy szpitali. Mówili o plusach i minusach outsourcingu medycznych laboratoriów diagnostycznych.

Konferencję otworzył prof. Bogdan Koczy, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej. Z dumą opowiadał o laboratorium medycznym w piekarskiej urazówce.

Barbara Daniel, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, postawiła zasadnicze pytanie: - Czy utrzymywać laboratorium w szpitalu, ponosząc koszty, czy zlecać usługi laboratoryjne na zewnątrz?

- Jako Urząd Marszałkowski, który jest organem założycielskim szpitali, patrzymy oczywiście na ich na koszty, ale także na jakość udzielanych świadczeń. Czasem outsourcing diagnostyki laboratoryjnej jest dobry. Bywa, że firma, która wygrywa przetarg, świadczy usługi lepszej jakości i taniej niż to się odbywa w szpitalu. Jednak - chcę podkreślić - outsourcing nie jest panaceum na lepszą kondycję finansową szpitali - zaznaczyła dyrektor Daniel.

Jak podkreśliła, jeżeli szpital ma dobrze działające laboratorium, to powinno ono funkcjonować w jego strukturach i nie powinno się przekazywać badań na zewnątrz. - Nie wszędzie jednak są laboratoria diagnostyczne na najwyższym poziomie. Dlatego w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim rozważane są propozycje stworzenia jednego laboratorium, oferującego usługi na najwyższym poziomie dla kilku wojewódzkich szpitali - poinformowała.

Blaski i cienie outsourcingu
Dzieląc się swoimi doświadczeniami, jako kierownik laboratorium w piekarskim szpitalu i konsultant wojewódzki oraz przedstawiciel w Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, dr Elżbieta Rabsztyn mówiła o blaskach i cieniach outsourcingu diagnostyki laboratoryjnej.

- Outsourcing w diagnostyce laboratoryjnej w Polsce jest odbiciem w krzywym zwierciadle jego założeń. Uzyskanie dzięki niemu wysokiej jakości jest prawie niemożliwe. Trudno też mówić o podziale ryzyka. Zlecając badania na zewnątrz bierze się jeszcze dodatkowo na siebie ryzyko firmy, której to powierzamy i bierzemy za nią odpowiedzialność przed sądem -solidarnie w przypadku zaistnienia błędu medycznego - mówiła dr Rabsztyn.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH