Czujność onkologiczna w POZ - kiedy najbardziej wskazana? Fot. archiwum RZ

Specjaliści z dziedziny onkologii zachęcają lekarzy innych specjalności pracujących w POZ do większej czujności wobec zgłaszanych przez pacjentów objawów mogących sygnalizować chorobę nowotworową.

Większa czujność onkologiczna lekarzy, dokładny wywiad pod kątem występowania nowotworów w rodzinie, wykorzystywanie danych epidemiologicznych do określania grup pacjentów zagrożonych nowotworami złośliwymi, to na tyle istotne kwestie, że były tematem jednego z wykładów podczas niedawnego XVI Kongresu Medycyny Rodzinnej w Kielcach.

- Choroby nowotworowe stają się chorobami przewlekłymi, ale rośnie zachorowalność na nowotwory. Dlatego onkologia musi wyjść w teren, tworząc filie i współpracować z lekarzami w powiatach - przekonywał prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, podkreślając wagę sprawnej komunikacji.

Dla usprawnienia przepływu informacji pomiędzy lekarzami a Centrami Onkologii funkcjonuje portal ONKOline.pl. - My nigdy nie odsyłamy pacjentów, nawet jeśli lekarz rodzinny tylko podejrzewa chorobę nowotworową. Od czujności lekarza, do którego pacjent trafia w pierwszej kolejności, zależy jego zdrowie i życie - dodaje prof.  Góźdź.

Według dr hab. Pawła Rybojada, kierownika Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej ŚCO niedocenionym zagrożeniem jest rak płuc u kobiet, obecnie pierwsza przyczyna zgonów z powodu chorób nowotworowych u pań.

- To nowotwór tytoniozależny, 80-90 proc. zachorowań spowodowanych jest paleniem papierosów. Nawet po ponad 16 latach od zaprzestania palenia ryzyko zachorowania na raka płuc jest czterokrotnie wyższe niż u osób, które nigdy nie paliły - mówił podczas wykładu.

Rak płuc nie jest nowotworem dziedzicznym, ale rodzinnym, to znaczy, że jeśli w rodzinie wystąpił ten lub inne nowotwory, ryzyko zachorowania jest większe.

- Dlatego warto pytać pacjenta, który zgłasza takie dolegliwości jak kaszel, krwioplucie, duszność o zachorowania na nowotwory w jego rodzinie. Można skierować go na rtg klatki piersiowej, to dobre, niestety zbyt rzadko wykonywane w Polsce badanie. Dobrze sprawdza się również tomografia komputerowa z kontrastem - podpowiadał dr Paweł Rybojad. Przypominał, że rak płuca może dawać objawy niespecyficzne, np. zaciekanie z zatok, krwawienie z przewodu pokarmowego.

Także dr Artur Kowalik, kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej w ŚCO apelował, żeby lekarze rodzinni częściej pytali pacjentów o występowanie nowotworów w rodzinie i kierowali ich na diagnostykę molekularną.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH