Czterech na dziesięciu Polaków wie, co oznacza skrót POChP. Jest postęp Rośnie świadomość Polaków dotycząca POChP; FOT. Materiały prasowe

Rośnie świadomość Polaków dotycząca przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Podczas gdy trzy lata temu, jedynie 14 proc. badanych deklarowało, że wie co oznacza skrót POChP, dziś wiedzę na ten temat deklaruje blisko trzy razy więcej ankietowanych, bo aż 42 proc. - podkreślają eksperci.

Niestety, jak wyjaśniał podczas konferencji "50 lat POChP" prof. Paweł Śliwiński, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, znajomość POChP jest zdecydowanie mniej powszechna niż innych chorób płuc.

Dane dotyczące wiedzy na temat POChP pochodzą z badań "Raport Płuca Polski - przewlekła obturacyjna choroba płuc w świadomości społeczeństwa" przeprowadzonych w dniach 22-29 września 2016 r., przez agencję SW Research, a opublikowanych na kilka dni przed obchodami Światowego Dnia Przewlekłej Obturacyjne Choroby Płuc, który w tym roku przypada 19 listopada.

POChP ma 50 lat
Jak podkreślali obecni na konferencji eksperci, w tym roku mija 50 lat odkąd termin POChP został wpisany do nomenklatury medycznej, jednak sama choroba jest znacznie starsza. Wcześniej w Wielkiej Brytanii rozpoznawano ją, jako przewlekłe zapalenie oskrzeli a w USA - jako rozedmę płuc.

Obecnie wiadomo, że POChP to schorzenie układu oddechowego polegające na postępującym ograniczeniu przepływu powietrza przez oskrzela. Zajmuje czwarte miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów, a głównym czynnikiem ją wywołującym jest dym papierosowy, który odpowiada za 90 proc. zachorowań.

Prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii i Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zaznaczył, że zaledwie 60 lat temu uświadomiono sobie, iż palenie jest szkodliwe, a dziś wiadomo, że jedną z jego konsekwencji jest POChP.

- Uznaje się, że aby rozwinęło się to schorzenie trzeba palić przez 20 lat paczkę papierosów dziennie. Przy czym osoby, które palą więcej niż paczkę szybciej zapracowują sobie na ryzyko zachorowania - podkreślił prof. Antczak.
Wyjaśnił też, że POChP to choroba, która występuje powszechnie, podobnie jak nadciśnienie czy cukrzyca.

- Oceniamy, że w Polsce na to schorzenie cierpi 2 mln mieszkańców jednak tylko 1/4 ma postawione rozpoznanie. Średnio co godzinę umierają dwie z nich - zaznaczył prof. Antczak.

Ekspert zwrócił też uwagę na fakt, że kobiety, które palą tradycyjne papierosy żyją przeciętnie krócej o 9,4 lat, a tzw. slim - o 7,4 lat. Z kolei życie mężczyzn skraca się analogicznie o 9,2 lat i 6 lat. Dodał też, że jest coraz więcej danych, z których wynika, że elektroniczny papieros też wpływa na rozwój POChP.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH