Od blisko dwóch tygodni dwa częstochowskie szpitale - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Parkitce i Miejski Szpital Zespolony na Zawodziu - dyżurują na ostro co drugi dzień. I już zaczyna im brakować miejsca: pacjentów urazówki trzeba kłaść na innych oddziałach.
Przed 1 lipca szpitale naprzemiennie dyżurowały trzy szpitale: na Parkitce, na Zawodziu i w Blachowni. Od 1 lipca szpital w Blachowni dyżuruje non-stop, a pacjentów i tak nie ubywa.
– Na każdym ostrym dyżurze zgłasza się na naszą ortopedię prawie 100 pacjentów, a na chirurgię ogólną – ok. 30. To tyle samo co przed 1 lipca. Ale wtedy zjawiali się u nas co trzeci dzień. Teraz – co drugi – wylicza dziennikarzowi Gazety Wyborczej Dariusz Kopczyński, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Miejskiego Szpitala Zespolonego.
– Nam też zwiększyła się liczba pacjentów, ale za wcześnie mówić o konkretnych liczbach – mówi Magdalena Sikora, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.
Tamtejszy oddział chirurgii urazowej ma 43 łóżka. Po ostrym dyżurze przeważnie wszystkie zajęte. Dlatego od 15 lipca ortopedia zostanie poszerzona o dwie trzyłóżkowe sale, które uzyskano kosztem oddziału reumatologii znajdującego się na tym samym piętrze co ortopedia. Docelowo planuje się jeszcze poważniejsze zwiększenie liczby miejsc.
Z ciasnotą po 1 lipca boryka się także Miejski Szpital Zespolony gdzie brakuje łóżek na urazówce. Pacjentów trzeba kłaść między innymi. Na urologii, gdzie z kolei chorych jest mniej, bo z powodu braku lekarzy specjalistów szpital nie przyjmuje wszystkich chorych.
Na Zawodziu pojawiają się także chorzy z Blachowni i okolic. Zgłaszają się sami, przywożą ich karetki. W jednym i drugim wypadku najczęściej z pominięciem tamtejszego szpitala.
– Ale to może dlatego, że jeszcze nie wszyscy wiedzą o stałym ostrym dyżurze szpitala w Blachowni. Chcemy to jednak udokumentować i w końcu miesiąca przedstawić Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Pokazać mu, że teraz mamy większe wydatki. Do tej pory bowiem NFZ twierdził, że nie zamierza partycypować w naszych zwiększonych kosztach – stwierdza Kopczyński.
Dyżury co dwa dni to nie tylko kłopoty z dostępnością wolnych łóżek. To także kwestia wynagrodzenia za dyżury oraz kosztów związanych z zaopatrzeniem chorych.
– Zabezpieczenie kadrowe mamy wystarczające. Doszli lekarze z ortopedii zlikwidowanej w szpitalu na Tysiącleciu. Poza tym zwiększona została obsada pielęgniarska – informuje Sikora. I dodaje, że niecałe dwa tygodnie pracy na nowych zasadach to za krótko, aby porównać wydatki z lipca z wydatkami z innych miesięcy.
– Naszym problemem jest zbyt niski kontrakt z NFZ w zakresie ortopedii. Za drugi kwartał tego roku wykonaliśmy go w 120 proc.; przy dyżurach co drugi dzień przekroczenia będą znacznie wyższe – twierdzi rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

CZYTAJ TAKŻE
- CZ21:56 Śląskie Centrum Chorób Serca: tak można analizować duże bazy danych
- CZ21:46 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- CZ21:00 Jak rozmawiać o homoseksualności pacjenta? Te warsztaty to pomysł samych studentów medycyny
- CZ20:36 Prof. Poloński: telemonitoring to metoda uzupełniająca, a nie panaceum na wszystko
- CZ20:25 Łódź: dyrektor szpitala wniósł o kontrolę L4 pielęgniarek
- CZ19:25 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- CZ18:55 Zmarł Chilijczyk uważany za najstarszego człowieka na świecie. Miał...
- CZ18:15 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 1 Pielęgniarki z Ukrainy nie będą pracować w polskich szpitalach jako pielęgniarki?
- 2 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 3 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 4 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 5 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 6 Naukowcy z Cambridge zbadali, ile drinków tygodniowo skraca życie
- 7 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych