W Częstochowie brakuje urologów. Miejski Szpital Zespolony SP ZOZ ma co prawda kontrakt na świadczenia w dziedzinie urologii z NFZ, ale nie jest w stanie go zrealizować. Pacjenci z tego typu dolegliwościami odsyłani są do placówek na Śląsku. W tej trudnej sytuacji padają kolejne propozycje rozwiązania tego

Tomasz Kołodziejski, prezes zarządu Kliniki św. Łukasza zaproponował, żeby szpital miejski, który nie ma urologów specjalistów i wysyła pacjentów na Śląsk, zlecił zabiegi jego klinice w ramach chirurgii jednego dnia, oczywiście te, które można tam wykonać.

– Mam pełny blok operacyjny i trzech urologów ze specjalizacją. Niech szpital zbierze grupę pacjentów, przyśle ich do mnie i zapłaci mi ze swojego kontraktu; nie straci na tym finansowo. Na takiej samej zasadzie mogą się przyłączyć inne prywatne chirurgie jednego dnia z Częstochowy.

Prezes Kołodziejski uważa, że potrzebny jest tylko w realizacji takich działań koordynator (może  nim być gmina), który pomoże w dogadaniu się szpitala miejskiego z małymi ośrodkami.

– Tej propozycji kliniki na razie nie mam. Zresztą obawiam się, że z przyczyn prawnych nie można jej zrealizować – komentuje Gazecie Wyborczej tę propozycję Jacek Betnarski, wiceprezydent Częstochowy, odpowiedzialny za służbę zdrowia w mieście.

Miejskie propozycje są jednak podobne:szpital podpisuje umowę z zewnętrzną firmą i oferuje jej:
• wyremontowany, o dobrym standardzie oddział,
• dobrze wyszkolony średni personel medyczny,
• obsługę administracyjno-techniczną.

Podnajmuje natomiast wysokiej klasy specjalistów i nowoczesny sprzęt. Szpital miałby zapłacić za to z własnego kontraktu. Oczywiście pod warunkiem, że taka firma się znajdzie. Betnarski zapewnia, że miasto wsparło szpital w akcji szukania lekarzy i uczestniczy w rozmowach ze znanym ośrodkiem urologicznym ze Śląska

Czy prywatne szpitale, takie jak Klinika św. Łukasza, mające kontrakt z NFZ na urologię, mogłyby same – bez pośrednictwa szpitala miejskiego – przyjmować pacjentów urologicznych?

– Nasz kontrakt jest za mały, bo jesteśmy placówką nową. Zrealizowaliśmy go w ciągu dwóch dni. Dwa razy prosiliśmy NFZ o zwiększenie kontraktu. Otrzymaliśmy odmowne odpowiedzi z NFZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH