Częstochowa: otworzą przedszkole dla dzieci z autyzmem

Publiczne przedszkole dla dzieci z autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami zostanie otwarte we wrześniu w Częstochowie - poinformowało we wtorek (28 maja) biuro prasowe Urzędu Miasta. Powstaną trzy niewielkie liczbowo grupy. W każdej z nich będzie maksymalnie czworo dzieci.

- Od 10 lat Zespół Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie, do którego zostanie włączone przedszkole organizuje wsparcie dla małych dzieci z autyzmem w ramach "Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. Zajęcia w ramach wczesnego wspomagania, to od 8 do 10 godzin w miesiącu. Przedszkole będzie natomiast zapewniać bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w wymiarze 5 godzin dziennie, przez pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta.

Nowa placówka będzie funkcjonowała jako Przedszkole Specjalne nr 24. Zdecydowano, że we wrześniu powstaną w nim trzy oddziały dla dzieci z autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami. W każdym z nich, pod opieką nauczycieli-specjalistów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 23, będzie maksymalnie czworo dzieci.

- Na początek będzie ok. 12 miejsc, ale nie wykluczamy, że w przyszłości powstaną także oddziały dla dzieci z innymi niepełnosprawnościami - poinformowało biuro prasowe. Utworzenie przedszkola zapewni ciągłość edukacyjną dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną.

Miejsca dla dzieci autystycznych powstaną także w jednym z funkcjonujących już przedszkoli w Chorzowie. W każdym z nich opieką zostanie objętych czworo dzieci. Jeden będzie funkcjonował jako oddział poranny, drugi będzie działał w godzinach popołudniowych.

Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych, oprócz nowotworów, cukrzycy i AIDS. Zwraca uwagę, że w ostatnich 20 latach występowanie autyzmu zwiększyło się aż dziesięciokrotnie. W Europie żyje z tą chorobą 5 mln osób, czyli na 150 osób jedna dotknięta jest tym zaburzeniem.

W Polsce ocenia się, że jedna osoba z autyzmem przypada na 300 mieszkańców. W sumie w naszym kraju żyje ok. 30 tys. osób z autyzmem i zespołem Aspergera, zaburzeniem pokrewnym, ale o łagodniejszym przebiegu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH