W częstochowskich szpitalach brakuje miejsc na oddziałach ortopedyczno-urazowych. Liczba łóżek zmniejszyła się dodatkowo na skutek dostosowania do wymagań technicznych i sanitarnych.

W Miejskim Szpitalu Zespolonym na Zawodziu po modernizacji oddziału ortopedyczno-urazowego z 43 łóżek zostały 22. O redukcji miejsc o połowę zadecydowały regulacje dotyczące wymaganej powierzchni na jedno łóżko.

- Mamy ostry dyżur co drugi dzień. Kiedyś pięć szpitali dyżurowało co pięć dni - mówi Piotr Kurpios, przewodniczący Rady Miasta i lekarz ortopeda z MSZ na Zawodziu.

Działo się tak zanim trzech szpitali miejskich nie połączono w jeden. Urazówkę zostawiono jednak tylko na Zawodziu. Z kolei z dwóch wojewódzkich lecznic w mieście urazówka została jedynie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Parkitce. Na dodatek szpital w Blachowni nie pełni już ostrych dyżurów.

Na Zawodziu w sierpniu przez urazówkę przewinęło się ponad 1200 pacjentów. Piotr Kurpios ostrzega, że kolejka do planowych operacji będzie się wydłużać. Nie lepiej jest na Parkitce, gdzie na ortopedii zajęte są wszystkie 43 łóżka. Szpital przygotowuje więc dwie kolejne sale chorych.

- Na ostrych dyżurach kłębią się tłumy pacjentów. Od czerwca mamy  w każdym miesiącu prawie pięćdziesiąt procent nadwykonań - mówi Magdalena Sikora, rzecznik lecznicy.

Zastępca prezydenta miasta odpowiedzialny za służbę zdrowia, Zdzisław Betnarski uważa, że doraźnie można poprawić sytuację w szpitalu miejskim na Zawodziu, wykorzystując na potrzeby urazówki wybudzeniową, ośmiołóżkową salę, która na co dzień nie jest używana. Docelowo potrzebny jest jednak nowy pawilon szpitalny. Taka inwestycja oznacza jednak długotrwałe oczekiwanie na środki unijne, nie zanosi się zatem na szybkie rozwiązanie problemu.

Miejscowa ortopedia obsługuje ponad pół miliona pacjentów z terenu dawnego województwa częstochowskiego. Kierowani są tu chorzy z powiatów: częstochowskiego, myszkowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH