W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie od 11 sierpnia działa specjalna izba przyjęć dla pielgrzymów.

Wbrew utartemu przekonaniu nie zawsze pielgrzymujący znajdą pomoc medyczną w SPZOZ Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Kilińskiego. NFZ bowiem dąży do tego, aby pogotowie spełniało wyłącznie funkcję ratunkowo-transportową.

Od ponad dwóch lat w częstochowskim pogotowiu nie ma ambulatorium chirurgicznego. Jego rolę przejęły szpitalne oddziały ratunkowe w:
• Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny (na Parkitce),
• Miejskim Szpitalu Zespolonym (na Zawodziu).

Częstochowianie jeszcze nie do końca przyzwyczaili się do tych zmian i często jeszcze zaczepieni na ulicy przez pątników z poranionymi nogami, wskazują mu, jako miejsce gdzie uzyska pomoc, stację pogotowia przy ul. Kilińskiego. Tam jednak nie zawsze pielgrzymi będą mogli być opatrzeni.

– To zależy od tego, czy w stacji akurat będzie lekarz. Jeżeli tak, nie ma problemu. Natomiast, jeśli wyjedzie z karetką, a pomoc pielęgniarki nie wystarczy, pielgrzym będzie się musiał udać na SOR – stwierdza Dariusz Kopczyński, zastępca dyrektora pogotowia ds. lecznictwa. – Jeżeli nie będzie mógł tego zrobić o własnych siłach, postaramy się odstawić go karetką. Chcielibyśmy mieć na czas szczytu pielgrzymkowego dodatkowego lekarza w pogotowiu; niestety, trudno teraz o chętnych do pracy w tym miejscu. Zostali tylko sami zapaleńcy, a tych nie ma wielu.

Do godz. 18.00 pątnicy znajdą także opiekę medyczną w Miejskim Szpitalu Zespolonym Szpitalu przy ul. Bony, najbliżej położonego jasnogórskiego sanktuarium. Działa tam specjalnie uruchomiona dla pielgrzymów izba przyjęć, ze zwiększoną obsadą lekarską i pielęgniarską. 15 sierpnia – w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – na jasnogórskich błoniach staną ponadto namioty medyczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH