Częstochowa: czy potrzebne jest Centrum Urazowe?

Czy w Częstochowie powinno powstać Centrum Urazowe ? - Tak, ponieważ rozwiązałoby problem zaopatrzenia pacjentów z urazami wielonarządowymi w północnej części woj. śląskiego - mówią lekarze.

Najbliższe Centrum Urazowe mieści się w Sosnowcu oraz Łodzi tj. 70 km i 130 km od Częstochowy. Tymczasem W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym jest lądowisko, SOR i neurochirurgia.

- Odsetek urazów głowy w wypadkach komunikacyjnych jest bardzo duży w naszym regionie - mówi dla portalu rynekzdrowia.pl Jolanta Majer, kierownik SOR w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie.

Dodaje: - Każdy pacjent z urazem wielonarządowym jest zaopatrywany u nas, nie jest odsyłany do Centrum Urazowego w Sosnowcu. Z tego co wiem niebawem mają powstawać kolejne Centra Urazowe w Polsce i musimy zadbać, by w naszym mieście takie utworzono, bo jest taka potrzeba.

Utworzenie Centrum Urazowego w Częstochowie zdaniem lekarzy rozwiąże w połnocnej części woj. śląskiego problem kompleksowej pomocy pacjentom z urazami wielonarządowymi. Teraz co drugi dzień dyżuruje jeden z dwóch wyznaczonych SOR-ów w mieście (w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym i w Miejskim Szpitalu Zespolonym). Obsługują cały subregion w północnej części woj. śląskiego, dawne województwo częstochowskie.

Jak przypomina Jolanta Majer, w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym nie ma zapisu o ostrych dyżurach.

Częstochowskie pogotowie przestrzega grafiku ostrych dyżurów i pacjenta z urazem głowy wiezie do SOR-u wiodącego.

- Jeśli to szpital miejski akurat ma dyżur, to pacjent z urazem głowy najpierw tam trafia na badania. Dopiero później, jeśli wymaga tego sytuacja, pacjent jest przekazywany do specjalisty  w szpitalu wojewódzkim, gdzie działa neurochirurgia, a w tym czasie uraz głowy może się powiększyć - dodaje doktor Majer. - Gdyby działało Centrum Urazowe nie byłoby takiego problemu.

Krajowy konsultant prof. Jerzy Ładny mówi, że słyszał o postulatach częstochowskich lekarzy i, że w Częstochowie jest miejsce dla Centrum Urazowego.

W Polsce działa 14 centrów urazowych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej na rzecz pacjentów z mnogimi wielonarządowymi obrażeniami. Ośrodki znajdują się w Warszawie, Zielonej Górze, Poznaniu, Sosnowcu, Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Białymstoku, Bydgoszczy, Lublinie, Olsztynie, Rzeszowie i Wrocławiu.

Osobę w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego kwalifikuje się do leczenia w Centrum Urazowym, jeśli występują co najmniej dwa z poniższych obrażeń anatomicznych:

• penetrujące rany głowy, tułowia lub urazy tępe z objawami uszkodzenia narządów wewnętrznych głowy, klatki piersiowej i brzucha;
• amputacja kończyny powyżej kolana lub łokcia;
• rozległe zmiażdżenia kończyn;
• uszkodzenie rdzenia kręgowego;
• złamanie kończyny z uszkodzeniem naczyń i nerwów;
• złamanie miednicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH