Czekając na centra urazowe...

Specjaliści uważają, że w każdym województwie powinno powstać jedno centrum urazowe.

Potrzeba jednak kolejnych zmian związanych z tworzeniem centrów urazowych - uważa dr Czesław Kijonka, ordynator SOR w WSzS nr 5 w Sosnowcu .

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu to kluczowy szpital ratunkowy w woj. śląskim. Trafia tam większość najciężej poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych czy górniczych z regionu. Nowoczesny SOR działa tam prawie od trzech lat. Dr Czarosław Kijonka, latający również w zespołach Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego, wskazuje że na usługi oddziału jest coraz większe zapotrzebowanie.

– W ostatnich latach wiele zmieniło się w systemie ratownictwa – podkreśla dr Czesław Kijonka. – Został doposażony w specjalistyczne ambulanse z właściwym sprzętem. Powstały Szpitalne Oddziały Ratunkowe - mające być w systemie najsilniejszym ogniwem końcowym dla zespołów ratownictwa medycznego. To bardzo dobre kroki – w kwestii działań ratunkowych w warunkach pozaszpitalnych nigdy nie było tak dobrze, jak w tej chwili.

Nigdy nie jest tak dobrze, by nie mogło być lepiej. Dlatego specjaliści w medycynie ratunkowej bardzo oczekują utworzenia centrów urazowych, które funkcjonalnie połączą system państwowego ratownictwa medycznego z usługami oddziałów wysokospecjalistycznych.

– Jest na nie tak duże zapotrzebowanie, jak jeszcze do niedawna było na ośrodki kardiologii interwencyjnej. Dzisiaj medyczne czynności ratunkowe z pacjentami z bólami w klatce piersiowej wykonywane są poza szpitalem w nowoczesny sposób – podkreśla ordynator SOR w św. Barbarze.

Dr Kijonka uważa, że w każdym województwie powinno powstać jedno centrum urazowe. Dopiero jednak analiza liczby trafiających tam chorych pokaże, czy tych ośrodków będzie mało, czy nie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH