Czas zająć się przyczynami, a nie leczeniem powikłań otyłości

Mamy specjalizacje, które zajmują się pojedynczymi powikłaniami otyłości: diabetologia, hipertensjologia, kardiologia, ale nie mamy specjalizacji, która leczy przyczynę. Leczymy tylko skutki - mówi prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.

Rynek Zdrowia: Osoba otyła ma sporą nadwagę, bo dużo je i mało się rusza, więc tyje, a wystarczyłoby, że ''wzięła się za siebie'', to wtedy schudnie. Czy tak to wygląda w powszechnej świadomości?

Prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz: Dokładnie tak i to nie tylko w powszechnej świadomości, ale niestety również w opinii lekarzy.

- Teraz inne spojrzenie - okiem lekarza, do którego trafia osoba otyła.

- Wiele zależy od tego w jakiej dziedzinie specjalistą będzie dany lekarz i tego, czy patrzy na tę osobę jako na całość. Chory na otyłość to zgodnie z kryteriami WHO osoba z wartościami BMI 30 i więcej. Może się zgłaszać do lekarza z wielu różnych powodów: chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, zaburzeniami płodności, zmianami zwyrodnieniowymi w układzie ruchu. Jeżeli lekarz spojrzy na te schorzenia przez pryzmat ich przyczyny, czyli otyłości, to przede wszystkim powinien zastanowić się, jak skutecznie leczyć przyczynę powikłania, z którego powodu zgłosił się pacjent.

- Na których dolegliwościach skupiają się najczęściej lekarze?

Na tych, które są powikłaniami otyłości, a powinni przede wszystkim widzieć chorobę, która jest ich przyczyną. O ile anoreksję czy bulimię postrzegamy jako jednostki chorobowe należące do tzw. zaburzeń odżywiania, o tyle otyłość nawet często przez lekarzy nie jest postrzegana jako choroba należąca do tej grupy jednostek chorobowych.

Tymczasem u wielu osób przyczyną otyłości są takie zaburzenia odżywiania, jak zajadanie stresu, zespół kompulsywanego jedzenia czy zespół jedzenia nocnego. Ponadto u wielu osób otyłość współwystępuje z depresją. Jeżeli nie zostaną one zdiagnozowane i leczone, pacjent nie będzie w stanie wprowadzić rekomendowanych zmian stylu życia.

- Mówimy o odżywianiu się, więc wydawałoby się, że powinien pomóc dietetyk.

- Sama wizyta u dietetyka niewiele pomoże. On może ułożyć osobie otyłej świetną dietę, ale jeśli jej problemy są bardziej skomplikowane i u ich podłoża leżą problemy psychologiczne, wtedy pacjent nie poradzi sobie z jej stosowaniem.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH