Osoby z chorobami układu krążenia powinny zadbać o swoje zdrowie wykonując proste ćwiczenia pobudzające krążenie. 82% Polaków pytanych o rady dla przyjaciół po zawale zwraca uwagę właśnie na potrzebę wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Miesiące letnie mogą obniżać naszą wydajność w pracy. Wysokie temperatury oraz wahania ciśnienia wpływają negatywnie na kondycję psychofizyczną. Dodatkowo praca siedząca, w źle wentylowanych pomieszczeniach sprawia, że możemy odczuwać dolegliwości ze strony układu krążenia.

- Brak aktywności ruchowej podczas długotrwałej pracy powoduje obniżenie wydolności fizycznej i upośledzenie wielu czynności organizmu. Wykonywanie regularnych,  umiarkowanie intensywnych ćwiczeń fizycznych w biurze pomoże obniżyć ciśnienie tętnicze oraz wpłynie pozytywnie na ogólną wydolność układu krążenia - mówi ekspert programu „Serce na nowo”, prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong.

Badania wykazują, że siedzący tryb życia zwiększa ok. 1,5-krotnie ryzyko pojawienia się nadciśnienia. Aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie, osoby z dolegliwościami układu krążenia powinniśmy regularnie ćwiczyć.

W pracy warto pamiętać o kilku radach lekarzy.

Róbmy przerwy, aby oderwać się od monotonii pracy przy biurku i wykonać choćby kilka ruchów ramion – krew w organizmie popłynie szybciej, dostarczając więcej energii do pracy. W ciągu dnia warto wyjść z biura chociaż na chwilę na świeże powietrze. Krótki spacer, np. do sklepu, na lunch, to skuteczna dawka ruchu w walce z chorobami układu krążenia. Chodzenie po schodach w górę i w dół kilka razy dziennie zamiast jazdy windą też poprawia krążenie. Pamiętaj też, że jeżeli większość czasu spędzasz pracując w pomieszczeniach nieklimatyzowanych, to też jest to argument przemawiający za krótkim odpoczynkiem. Ideałem w letnie miesiące jest spędzenie kilku chwil w cieniu, na trawie w parku lub na skwerze: unieś nogi ponad głowę, rozciągnij mięśnie. Unikniesz w ten sposób przegrzania organizmu, poprawisz krążenie, dotlenisz mózg.

Program „Serce na nowo” ma na celu edukację społeczeństwa na temat aktywności życiowej i zawodowej osób z chorobami układu krążenia, obalenie stereotypów na temat niezdolności osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi do prowadzenia aktywnego życia, a także zachęcenie pracodawców do zwiększenia troski o zdrowie pracowników. Partnerem programu i jednocześnie patronem merytorycznym konkursu organizowanego w ramach programu dla pracodawców jest Konfederacja Pracodawców Polskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH