HealthDay/Rynek Zdrowia | 07-05-2009 09:11

Cukrzyca u dzieci - psychologiczne rady po amerykańsku

Coraz częściej cukrzyca objawia się u dzieci, właśnie dlatego Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetyków w trosce o najmłodszych opublikowało kilka wskazówek dla ich opiekunów - informuje Health Day.

Przede wszystkim trzeba zwrócić szczególną uwagę na fakt, że choroba zmienia życie nie tylko dziecka, ale i całej jego rodziny.  W publikacji stowarzyszenia radzi się rodzicom by wspólnie dziećmi czytali, rozmawiali i uczyli się wszystkiego o chorobie.

Opiekunowi powinni również zachęcać dziecko do mówienia o tym jak się czuje, kiedy tylko ma na to ochotę. Przede wszystkim powinni namawiać dziecko do opiekowania się samym sobą. Trzeba zapewnić dziecku kontakt z innymi dziećmi zmagającymi się z cukrzycą.

Wskazana jest rozmowa o uczuciach, emocjach, nawet tych negatywnych. Jednak po takiej rozmowie trzeba zapewnić latorośl, że wszystko będzie dobrze, że nie ma się czego bać. Co najważniejsze nie można pozwolić, aby cukrzyca zawładnęła życiem dziecka. Trzeba zachęcać je do uprawiania sportu, znalezienia odpowiedniego hobby.

Stowarzyszenie radzi również by nauczyć dziecko walczyć ze stresem.