Coraz więcej Polaków odbiera sobie życie. Ratunek w empatii i rozmowie?

Każdego dnia 15 Polaków próbuje odebrać sobie życie, 11 spośród nich zazwyczaj osiąga swój cel. Liczba prób samobójczych w skali roku przekracza w naszym kraju 8 tysięcy. To właśnie w Polsce najbardziej dynamicznie na świecie wzrasta odsetek samobójstw. - Wielu tych tragedii moglibyśmy uniknąć - uważają specjaliści.

Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że w 2012 r. odebrało sobie życie 4177 osób na 5791 podejmowanych prób samobójczych. Rok 2013 zebrał jeszcze bardziej bolesne żniwo. Tylko w ciągu pierwszego półrocza na życie targnęło się blisko 4200 osób, 3000 skutecznie.  W sumie życie odebrało sobie ponad 6000 osób, prób samobójczych było ponad 8500.

Jest jeszcze gorzej

- W rzeczywistości takich przypadków było zdecydowanie więcej: pamiętajmy, że nie każda śmierć jest uznana za samobójstwo, choć faktycznie nim była, nie każda taka próba zostaje też odnotowana. Szacuje się, że co roku w naszym kraju próbuje sobie odebrać życie nawet do 100 tys. osób. - mówi prof. Bartosz Łoza, kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) oraz zastępca dyrektora ds. lecznictwa Mazowieckiego Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie.

- Sytuacja jest bardzo zła, a spodziewam się, że liczba samobójstw nadal dalej rosła. To świadczy o tym, że nasze społeczeństwo jest w nie najlepszej kondycji. Dodatkowo trzeba sprecyzować, że większość samobójców to nie osoby chore psychicznie, jak mogłoby się wydawać - zaznacza ekspert.

Potwierdzają to dane policji za 2012 r. W około połowie przypadków (ponad 2,7 tys.) przyczyny targnięcia się na własne życie pozostają nieustalone. W sytuacjach, gdy próba samobójcza się powiodła, mówi się przede wszystkim o nieporozumieniach rodzinnych, zawodach miłosnych, warunkach finansowych, ciężkiej chorobie, np. nowotworowej. Zdarzeń, w których powodem samobójstwa mogła być choroba psychiczna, odnotowano 808.

80 proc. samobójców to mężczyźni
Wśród samobójców przeważający odsetek stanowią mężczyźni. Jak mówił nam wcześniej prof. Bogdan Wojtyniak, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, tracą oni z powodu samobójstw więcej potencjalnych lat życia, aniżeli na skutek choroby niedokrwiennej serca, chorób układu trawiennego, a nawet wypadków komunikacyjnych.

Prof. Wojtyniak zwracał ponadto uwagę, że częściej odbierają sobie życie mieszkańcy wsi niż miast, co może wiązać się z trudniejszymi warunkami  i gorszym dostępem do opieki specjalistycznej.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH