Dyrektorzy szpitali obawiają się, że NFZ nie będzie płacić za operacje pacjentów leczonych na oddziałach intensywnej terapii.

Lekarze alarmują:

– W praktyce ostatnie zmiany oznaczają, że niektóre operacje mogą być odkładane lub nawet zamieniane na mniej korzystne dla chorych, na tzw. leczenie zachowawcze. To przedłuża rehabilitację, czasem nawet uniemożliwia powrót do zdrowia.

Zaniepokojony zmianami jest też konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii prof. Krzysztof Kusza. Chodzi o rozporządzenie prezesa NFZ nr 93 z ubiegłego roku, które 1 stycznia zastąpiło wcześniejsze nr 32.

– Oba dokumenty różnią się nieznacznie: w nowej wersji z paragrafu nr 19 wyrzucono ustęp 8. To ma poważne konsekwencje – mówi prof. Kusza..

– Fundusz dąży do tego, by zapewnić chorym leczenie, ale za nie nie płacić. To zręczna manipulacja, z której nie wszystkie szpitale zdały sobie już sprawę – uważa prof. – NFZ oszczędza na zabiegach ratujących życie, bo te szpitale i tak są zobowiązane wykonać. A to nic innego jak szantaż. Ta zmiana pogarsza sytuację od lat niedoszacowanych oddziałów intensywnej terapii.

Z drugiej strony NFZ powyższa wymagania stawiane oddziałom intensywnej terapii. Szpitale, które ich nie spełnią, dostaną mniej pieniędzy za leczenie. Anestezjolodzy także już od miesięcy alarmują, że oddziały intensywnej terapii przynoszą szpitalom straty, ponieważ NFZ za mało płaci.

W wielu rejonach Polski brakuje miejsc na intensywnej terapii. Składa się na to wiele różnych czynników. Bez względu na nie istnieje potrzeba tworzenia nowych oddziałów i rozbudowywania istniejących. NFZ zaostrzając kryteria działania takich oddziałów, spowodował, że te które ich nie spełnią, dostaną o 12 procent mniej za leczenie.

Jak ustaliła Gazeta Wyborcza,na przykład w województwie śląskim, z ponad 35 oddziałów intensywnej terapii dla dorosłych, nowe wymogi NFZ spełnia tylko jeden -  w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Dziennik poinformował, że sprawą finansowania leczenia na oddziałach intensywnej terapii zajmie się 13 lutego specjalny zespół składający się z przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, NFZ, samorządu i lekarzy specjalistów.

W centrali NFZ, w biurze rzecznika prasowego uzyskaliśmy informację, że rozmowy na ten temat, z udziałem prof. Kuszy, odbyły się w tym tygodniu, a kolejne odbędzie się pod koniec miesiąca.

– Było to jedno z wielu roboczych spotkań w tej sprawie - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Zdryński.

Natomiast informacji o powołaniu „specjalnego zespołu”, który będzie omawiał finansowanie leczenia na oddziałach intensywnej, terapii nikt nie potrafił nam potwierdzić.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH