26 sierpnia 2010 r. opublikowaliśmy informację dotyczącą okoliczności towarzyszących wezwaniu karetki pogotowia do mieszkanki Wejherowa.

Otrzymaliśmy w tej sprawie pismo z firmy Falck Medycyna sp. z o.o., którego obszerne fragmenty publikujemy poniżej.

Nie jest prawdą, że Falck Medycyna sp. z o.o. w dniu 21 sierpnia 2010 r. odmówiło pomocy pacjentce z Wejherowa.
Zgłaszający telefonicznie wezwanie karetki mąż pacjentki, został poinformowany, iż opisywane przez niego dolegliwości żony, utrzymujące się od dwóch dni, kwalifikują się do opieki ambulatoryjnej (tj. na miejscu, w przychodni), a nie do świadczeń w ramach Nocnej Opieki Chorych. Jednocześnie mąż pacjentki został zapewniony, iż w ambulatorium (przychodni) Falck Medycyna sp. z o.o. w Wejherowie małżonce zostanie udzielona fachowa pomoc.
Z uwagi na to, iż zgłaszający używając wulgaryzmów nalegał mimo to na wezwanie karetki, przyjmujący zgłoszenie pracownik Falck Medycyna sp. z o.o. zlecił wyjazd karetki, ale jednocześnie mąż pacjentki został poinformowany, iż przyjazd karetki nastąpi po godz. 21.00, po zrealizowaniu wcześniej przyjętych zgłoszeń.
Zadeklarowany czas realizacji zlecenia nie zadowolił zgłaszającego. I właśnie ten czas oczekiwania, a nie „straszenie” odpłatnością za nieuzasadnione wezwanie pomocy był przyczyną, dla której zgłaszający o godz. 20.45 odwołał wizytę.
Cytowane w publikacji wypowiedzi ordynatora Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Wejherowie p. Witolda Hladnego dotyczące tego, iż „to nie pierwszy raz, kiedy Falck odmawia pomocy pacjentom” są niezgodne z prawdą.
Negatywna ocena działań Falck Medycyna sp. z o.o. na terenie Wejherowa nie znajduje uzasadnienia w świetle charakteru i zakresu usług świadczonych przez Falck Medycyna sp. z o.o., które nie polegają na świadczeniach pogotowia ratunkowego – do czego podmiotem uprawnionym na terenie Wejherowa jest tylko Stacja Państwowego Pogotowia Ratunkowego w Wejherowie – lecz stanowią usługi w ramach Nocnej Opieki Chorych na terenie powiatu wejherowskiego.
Oznacza to, że Falck Medycyna sp. z o.o. nie ma ani prawnego, ani medycznego obowiązku udzielać pomocy pacjentom w każdej sytuacji, w szczególności nie wtedy, gdy stan pacjenta uzasadnia wezwanie Pogotowia Ratunkowego albo – jak w omawianym przypadku – gdy dolegliwości utrzymują się od kilku dni, a stan i wiek pacjenta zezwala na leczenie ambulatoryjne.

Katarzyna Czajka
Prezes Zarządu
Falck Medycyna sp. z o.o.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH