Co lepsze - zastrzyk czy tabletka?

Choć boimy się zastrzyków, to jednocześnie jesteśmy przekonani, że są one bardziej skuteczne niż metody nieinwazyjne - wynika z badania ankietowego przeprowadzonego przez Ośrodek Badania Opinii Adama Kowalskiego.

62 proc. osób zapytanych w ankiecie przeprowadzonej przez ośrodek badania opinii OBOAK „jaki sposób podania leku uważasz za bardziej skuteczny” wybrało odpowiedź „w zastrzyku”. 13 proc. odpowiedziało „doustnie”, a pozostałe 25 proc. „nie mam zdania”.

Jednocześnie jednak spośród 560 respondentów, których zapytano „ jaką formę podania leku wybierzesz wiedząc, że obie są równie skuteczne?” aż 78 proc. odpowiedziało „doustnie”, a tylko 20 proc. wybrało odpowiedź „zastrzyk”, pozostałe 2 proc. nie miało zdania na ten temat.

Z badania wynika, że chociaż większość ankietowanych wolałaby się leczyć bezinwazyjnie, to jednak bardziej wierzą oni w skuteczność leków podawanych w zastrzykach.

- Trendy we współczesnej medycynie biegną w kierunku stosowania metod nieinwazyjnych wszędzie tam, gdzie to jest możliwe, zarówno w diagnostyce, jak i w terapii - mówi kierownik Kliniki Chorób Płuc i Reumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Andrzej Emeryk. Dodaje, że trend ten można zaobserwować na przykładzie szczepionek stosowanych w immunoterapii (w leczeniu alergii).

- Odczulająca szczepionka podjęzykowa jest tak samo skuteczna jak odczulanie podskórne. Dostępnych jest już także coraz więcej alergenów do odczulania podjęzykowego, czyli możemy tą metodą leczyć coraz więcej rodzajów uczuleń - mówi prof. Emeryk.

Respondenci pytani jakie kryterium uważasz za najważniejsze przy wyborze leku” za najważniejszą uznali skuteczność leku (56 proc.) a później jego bezpieczeństwo (42 proc.) pozostałe 2 proc. wybrało odpowiedź „pozostawiam wybór lekarzowi”. Zdaniem prof. Emeryka lekarze w przypadku większości chorych kierują się dokładnie tymi kryteriami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH