Co dziesiąty pracownik nieobecny w pracy z powodu depresji

Według nowego badania Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Depresją (European Depression Association, EDA), jedna dziesiąta europejskich pracowników była na zwolnieniu trwającym średnio 36 dni ze względu na depresję.

Badanie to przeprowadzone wśród siedmiu tys. pracowników w siedmiu europejskich krajach: W.Brytanii, Niemczech, Danii, Turcji, Hiszpanii, Włoszech i Francji.

Zgodnie z szacunkami ponad 30 milionów Europejczyków będzie cierpiało na depresję w ciągu swojego życia. Z badania skutków depresji w miejscu pracy na terenie Europy - IDEA wynikło, że u 20 proc. respondentów w pewnym okresie życia zdiagnozowano depresję.

Okazało się, że najbardziej zagrożeni są Brytyjczycy (26 proc.), a najmniej Włosi (12 proc.). Spośród chorych najbardziej skłonni do brania zwolnień są Niemcy (61 proc.), Duńczycy (60 proc.) i Brytyjczycy (58 proc.), zaś najmniej - Turcy (25 proc.). Najdłużej na zwolnieniach przebywali Niemcy i Brytyjczycy (średnio 41 dni), natomiast najkrócej Turcy - 23 dni.

Pomimo długich nieobecności jedna czwarta chorych nie przyznała się przed pracodawcą do swojego problemu. Wśród tych osób jedna na trzy uważała, że w obecnej sytuacji ekonomicznej mogłoby to zagrozić jej pracy.

Dodatkowo okazało się, że słabo znane są objawy depresji; tylko 33 proc. pytanych wymieniło zapominanie, 44 proc. - niezdecydowanie, a 57 proc. - problemy z koncentracją. Tymczasem, 88 proc. osób jako oznakę depresji wskazało złe samopoczucie lub smutek.

Ze strony pracowników wyższego szczebla jeden na trzech kierowników zadeklarował brak dostępu do jakichkolwiek zasobów lub możliwości uzyskania formalnego wsparcia w zakresie postępowania z pracownikami dotkniętymi depresją, a 43 proc. domagało się wprowadzenia lepszej polityki oraz przepisów dotyczących ochrony pracowników. 

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH