Ciężarne Polki palą i piją. Szwajcaria pomoże nam uporać się z tym problemem

Ponad 7 proc. ciężarnych Polek nałogowo pali papierosy, co piąta jest narażona na wdychanie dymu tytoniowego w domu, a co dziesiąta pije alkohol. Przyszłe mamy sięgają także po leki uspokajające i nasenne. Rocznie w kraju przychodzi na świat ok. 900 dzieci z alkoholowym zespołem płodowym (FAS - Fetal Alcohol Syndrome).

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego za 2012 r. wynika, że środki uspokajające lub nasenne w ciąży przyjmuje ponad 2 proc. kobiet. Po takie używki oraz leki psychotropowe sięgają przeważnie kobiety, które cierpią z powodu depresji.

Zdaniem prof. Bogdana Chazana, dyrektora Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Św. Rodziny w Warszawie problem ten jest i tak zdecydowanie mniejszy niż np. USA.

Środki psychotropowe - jaka to skala zagrożenia
- Badania nie przesądzają jednoznacznie na jakie wady genetyczne może narażać dziecko matka przyjmująca w czasie ciąży środki psychotropowe czy uspokajające, a mimo to większość Polek jest w tym wypadku przezornych. Jeżeli już sięgają po środki uspokajające czy nasenne, to wybierają głównie preparaty roślinne - przekonuje prof. Chazan i dodaje, iż z jego doświadczenia wynika, że równie rzadko w kraju ciężarne zażywają narkotyki.

Jaki odsetek przyszłych mam je przyjmuje trudno stwierdzić, ponieważ publicznie niewiele osób ma odwagę przyznać się do używania narkotyków. W badaniu GIS przeprowadzonym dwa lata temu tylko jedna ciężarna na 2890 ankietowanych stwierdziła, że sięga po tego rodzaju substancje.

Jak poinformowano nas w Szpitalu Specjalistycznym św. Zofii w Warszawie, takie skrajne przypadki zdarzają się w lecznicy nie częściej niż 2-3 razy w roku. Podobnie wygląda to w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczego im. Św. Rodziny w Warszawie.

Papierosy i alkohol, czyli mamy problem
W opinii prof. Chazana dużo większym problemem w kraju pozostaje palenie papierosów i picie alkoholu przez ciężarne. - Palenie w czasie ciąży powoduje wzrost ryzyka poronienia, niskiej wagi urodzeniowej, niektórych wad wrodzonych i innych powikłań ciąży. Dzieci, których matki paliły w ciąży, są bardziej zagrożone astmą - zaznacza profesor.

Według danych GIS w ciąży pali ponad 7 proc. ciężarnych Polek. W opinii prof. Marii Borszewskiej-Kornackiej, mazowieckiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neonatologii w rzeczywistości odsetek palących jest zdecydowanie większy. Jak nas informowała profesor, według szacunkowych danych ze Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie problem ten może dotyczyć nawet 30 proc. ciężarnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH