Cieszyn: tam nie musi boleć

Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie uzyskał certyfikat „Szpital bez bólu”

Certyfikat przyznaje Polskie Towarzystwo Badania bólu wraz z Polskim Towarzystwem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskim Towarzystwem Ginekologicznym, Towarzystwem Chirurgów Polskich i Polskim Towarzystwem Ortopedycznym i Traumatologicznym.

Program „Szpital bez Bólu” jest pierwszym takim projektem, który obejmuje pacjentów po zabiegach operacyjnych, przyczynia się do ograniczenia cierpienia i uśmierzania bólu pooperacyjnego.

– W naszym szpitalu, pacjent przyjmowany na zabieg operacyjny jest informowany, że ból jest konsekwencją operacji lecz istnieją skuteczne metody jego uśmierzania. Pacjent sam określa natężenie bólu za pomocą skali numerycznej od 0 do 10, gdzie „0" oznacza brak bólu, a „10” ból nie do zniesienia. Pomiar odbywa się co 6 godzin. Wynik zapisywany jest w karcie leczenia bólu, pacjent systematycznie otrzymuje leki przeciwbólowe stosownie do odczuwalnego bólu – przekazuje Dariusz Babiak z ZZOZ w Cieszynie.

Jak przypominają specjaliści, należy pamiętać, że bólu pooperacyjnego nie można całkowicie wyeliminować, ale trzeba starać się go uśmierzyć poprzez wykorzystanie różnorodnych metod i leków przeciwbólowych.

Jak podkreśla przewodniczący Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, prof. Jan Dobrogowski, ból jest on nie tylko niepotrzebnym cierpieniem, ale też zwiększa ryzyko powikłań pooperacyjnych – jak zaburzenia krążenia, czy oddychania, które wydłużają pobyt chorego w szpitalu. Ponadto, stres związany z bólem może prowadzić do depresji i osłabić odporność, co również spowalnia rekonwalescencję.

Co roku, około 200 tysięcy pacjentów pozostaje dłużej w szpitalach z powodu komplikacji wywołanych po operacji. W Europie koszty źle leczonego bólu szacuje się na 34 miliardy Euro. Około 60% pacjentów po przebytych zabiegach operacyjnych, odczuwa silne dolegliwości bólowe, które nie są uśmierzane we właściwy sposób.

Jak dotąd pooperacyjne leczenie bólu, nie jest uznawane przez płatnika za odrębną procedurę i jest wyceniane w ramach procedur chirurgicznych. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH