Trzy czwarte dorosłych Polaków cierpi z powodu bólu, który przynajmniej raz na jakiś czas przeszkadza im w pracy i życiu codziennym. Co gorsza, bóle dotykają też 40 proc. pacjentów w polskich szpitalach - wynika z badań wykonanych na zlecenie Polskiego Towarzystwa Badania Bólu

- Uśmierzenie bólu powinno być prawem człowieka takim samym jak prawo do wolności sumienia, decydowania o swoim życiu czy pracy. I wszystko jedno, czy chodzi o ból wywołany nowotworem, AIDS lub jakąkolwiek inna chorobą - mówi prof.Michael Bond, szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Badania Bólu.

W Polsce jednak ból uznawany jest za naturalny: prawie żaden lekarz nie znieczula żelem dziecka przed podaniem zastrzyku ze szczepionką, a jest to powszechne na Zachodzie. Znieczulenie dla rodzących kobiet jest u nas fanaberią, za którą każe się dodatkowo płacić.

- Pod względem leczenia bólu jesteśmy na początku lat 60. Wciąż zdarzają się u nas opinie, że ból, tak jak biegunka, to zwykły objaw choroby - mówi gazecie Dariusz Maciejewski, anestezjolog ze Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

Opinie specjalistów potwierdzają wyniki badania zleconego przez PTBB. Aż trzech na czterech Polaków przez ból nie może ani pracować, ani prowadzić normalnego życia. Ból chroniczny kosztuje polski budżet ponad 6 mld zł rocznie. Na jego skutek statystycznie każda pracująca osoba opuszcza średnio 20 dni roboczych w roku. Albo w ogóle musi zrezygnować z pracy.

Tylko co trzeci z nas w ogóle wie, że istnieją specjalistyczne poradnie leczenia bólu. Ale też skąd ma wiedzieć, skoro lekarze pierwszego kontaktu ani nawet specjaliści w ogóle o tym nie informują. Skutek jest taki, że jak wykazały inne badania, "Pain in Europe", przeprowadzone na ponad 46 tys. Europejczyków zajmujemy pierwsze miejsce w UE pod względem spożycia tabletek przeciwbólowych. Bierze je ponad 70 proc. Polaków- podaje Dziennik.

- A cóż innego mają robić? Na Zachodzie normą są już pakiety przeciwbólowe, które pacjenci dostają po prostych zabiegach, takich jak choćby wizyta u dentysty. W zależności od inwazyjności zabiegu pakiet zawiera specjalnie rozpisane i opisane leki przeciwbólowe na trzy dni i pacjent może bezpiecznie się nimi znieczulić - tłumaczy Maciejewski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH