Piątek, 25 kwietnia 2014 

Polska Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia | 12-10-2009 17:00

Chorzy na zwyrodnienie plamki żółtej bez szans na wyleczenie Okulistyka

NFZ nie będzie refundować skutecznej metody leczenia zwyrodnienia tzw. plamki żółtej. Terapia lucentisem kosztuje majątek.

Jeżeli Narodowy Fundusz Zdrowia nie zmieni swojego stanowiska w sprawie refundacji skutecznej metody leczenia zwyrodnienia tzw. plamki żółtej (AMD), tysiące Polaków stracą szansę na uniknięcie ślepoty – pisze Polska Głos Wielkopolski.

– W centrali funduszu leży w tej sprawie wniosek programowy i potwierdzam: jeżeli nie nastąpią zmiany i nie będzie od przyszłego roku leczenia za zgodą płatnika, sytuacja drastycznie zmieni się na niekorzyść chorych – podkreśla prof. Jerzy Szaflik, specjalista krajowy w dziedzinie okulistyki.

Dojdzie do tego, gdy przestanie funkcjonować jakakolwiek refundacja leku lucentis rekomendowanego przez Agencję Oceny Technologii Medycznych. Może on powstrzymać nieuleczalną dotąd chorobę zwyrodnieniową małego elementu siatkówki oka, tzw. żółtej plamki.

W Polsce na AMD choruje około miliona osób. Wśród nich jest grupa 15-20 proc., która cierpi na groźniejszą odmianę schorzenia, która potrafi szybko doprowadzić do całkowitej ślepoty. Każdego roku zapada na nią kilkanaście tysięcy kobiet i mężczyzn.

Leczenie AMD nie zostało ujęte w planach NFZ na rok przyszły. Jedna dawka leku kosztuje około 3-4 tys. zł. Jeszcze do końca tego roku fundusz zdrowia dopuszcza refundację terapii lucentisem na indywidualny wniosek. Ale nawet taka możliwość uzyskania zgody na indywidualne leczenie zniknie z końcem tego roku.

 • AMD
  Moi kochani mam 27 lat i 2 lata temu skończyłam studia. Mam fantastyczną pracę, a w listopadzie zaszlam w ciaze. Co ma powiedziec o poboznych zyczeniach ktos z AMD w mojej sytuacji? Nawet sie jeszcze dobrze na swiat nie napatrzylam... Pozdrawiam wytrwałych.

  ~AMD u młodych, 2013-04-04

 • lucentis
  Odnosze wrazenie,ze niektore osoby maja zal,pretensje do kraju,rzadu itp.ze sa chorzy na AMD, winia wszystkich. Ja tez jestem chora od tutego 2011 r.na AMD/wysiekowe/ale nie winie za to nikogo.Placimy niskie skladki ubezpiecz.Skad,z czego ma panstwo brac na drogie leczenie pacjentow.Zastrzyk lucentisu w roznych klinikach prywatnych kosztuje roznie,ja w Kaliszu placilam za 1 zastrzyk 1600 zl a min,trzeba wziac 3, pozniej czekalam na czwarty z NFZ juz bez kosztow. Te 3 zastrzyki pomogly na krotko, po paru mies.pogorszyl sie wzrok. Podobno zastrzyki wstrzymuja rozwoj choroby. choroba zaatakowala mi 1 oko. Boje sie aby nie dopadla drugiego. Mam nadzieje,ze niedlugo bedzie choroba uleczlna lub bedzie mozna operowac chore oczy.Zawsze trzeba miec nadzieje i optymistycznie patrzec w przyszlosc.Ciezko mi z ta choroba zyc,ale nie poddaje sie, walcze sama ze soba.Pozdrawiam wszystkich ktorych dopadla ta choroba.

  ~MALGOOO44, 2012-09-22

 • AMD i NFZ
  NFZ produkuje niewidomych. Jestem chory na AMD od kwietnia. Zaliczyłem kilka szpitali i nie osiągnąłem żadnego efektu. Czas najwyższy, aby chorzy z tą chorobą skarżyli w pozwie zbiorowym NFZ.
  Stawiam zarzut naszemu krajowi, iż nie zapewnia podstawowej opieki zdrowotnej swoim obywatelom produkując ślepców, takimi łatwiej zarządzać - niewiele widzą. Jaki ten kraj staje się żałosny. Wszystko przez ten kryzys. A może trzeba zakończyć system dwu władzy prezydent premier. Posłów zredukować do 200 a senatorów do 40. Powiaty to też zbędny wydatek. Czy ktoś policzył oszczędności? Po takich działaniach na pewno nie zabraknie środków na leczenie chorych na AMD.

  ~Marian, 2012-08-22

DODAJ KOMENTARZ

W życiu kobiety nie ma dobrego czasu na otyłość

Otyłość jest poważnym problemem na każdym etapie życia kobiety: od małej dziewczynki po panią w wieku menopauzalnym. Zadaniem lekarzy rodzinnych, pediatrów, ginekologów, endokrynologów - jest wskazywać kobietom bliższe i dalsze konsekwencje otyłości - mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety oraz Zakładu Profilaktyki Chorób Kobiecych i Seksuologii KZK, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

 • Od nagłej i niespodziewanej śmierci...

  ... zachowaj nas Panie - śpiewają ludzie, ale modlitwę warto uzupełnić sensownym działaniem. "Daj Bogu szansę" - mawiał pewien rabin. O potrzebie tej szansy warto(...)

 • Dobrze zarządzajmy sporem

  Przez wiele lat proces zarządzania ryzykiem był utożsamiany z wykupieniem przez placówkę medyczną obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - mówi mec(...)

 • W życiu kobiety nie ma dobrego czasu na otyłość

  Paulina SZULC, Wrocław, ISTNIEJĄ DWA POWODY OTYŁOŚCI (CHOLESTEROL) / NADWAGI / CUKRZYCY / NADCIŚNIENIA / CHORÓB SERCA U LUDZI: ♥♥♥♥♥ 1. Wysoki poziom cukru we...

 • Żywienie kliniczne - za rzadko stosowane?

  CU -24lata od 1996 wykryty Collit , Żywienie pozajelitowe , to jedyne dobre leczenie gdzie można dojść do siebie , osobiście miałem włączone leczenie pozajelitowe w szpitalu CSK na...

POLECAMY W SERWISACH

Newsletter

Najnowsze informacje z Rynku
Zdrowia wprost na Twój e-mail.
Wiadomości, opinie, komentarze,
analizy!

* Zamówienie newslettera oznacza akceptację Polityki prywatności portalu.
 
Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku. Znajdziesz tam przegląd najciekawszych informacji dnia. Subskrybuj kanały RSS - bądź na bieżąco z informacjami z serwisu. Moduł z najnowszymi informacjami Rynku Zdrowia w Twoim serwisie.