Poniedziałek, 20 października 2014 

Polska Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia | 12-10-2009 17:00

Chorzy na zwyrodnienie plamki żółtej bez szans na wyleczenie Okulistyka

NFZ nie będzie refundować skutecznej metody leczenia zwyrodnienia tzw. plamki żółtej. Terapia lucentisem kosztuje majątek.

Jeżeli Narodowy Fundusz Zdrowia nie zmieni swojego stanowiska w sprawie refundacji skutecznej metody leczenia zwyrodnienia tzw. plamki żółtej (AMD), tysiące Polaków stracą szansę na uniknięcie ślepoty – pisze Polska Głos Wielkopolski.

– W centrali funduszu leży w tej sprawie wniosek programowy i potwierdzam: jeżeli nie nastąpią zmiany i nie będzie od przyszłego roku leczenia za zgodą płatnika, sytuacja drastycznie zmieni się na niekorzyść chorych – podkreśla prof. Jerzy Szaflik, specjalista krajowy w dziedzinie okulistyki.

Dojdzie do tego, gdy przestanie funkcjonować jakakolwiek refundacja leku lucentis rekomendowanego przez Agencję Oceny Technologii Medycznych. Może on powstrzymać nieuleczalną dotąd chorobę zwyrodnieniową małego elementu siatkówki oka, tzw. żółtej plamki.

W Polsce na AMD choruje około miliona osób. Wśród nich jest grupa 15-20 proc., która cierpi na groźniejszą odmianę schorzenia, która potrafi szybko doprowadzić do całkowitej ślepoty. Każdego roku zapada na nią kilkanaście tysięcy kobiet i mężczyzn.

Leczenie AMD nie zostało ujęte w planach NFZ na rok przyszły. Jedna dawka leku kosztuje około 3-4 tys. zł. Jeszcze do końca tego roku fundusz zdrowia dopuszcza refundację terapii lucentisem na indywidualny wniosek. Ale nawet taka możliwość uzyskania zgody na indywidualne leczenie zniknie z końcem tego roku.

 • AMD
  Też otrzymałem wyrok! Pan doktor powiedział " 2 lata i ślepy " ! Jak się tu znalżć w tych warunkach! Zdaje się, że zostałem ofarą swej łatwowiernoiści, bo badałem się zgodnie z zaleceniami lekarza, aż nagle widzę, że nie mogę przeczytać teksttu drukowanego ( i to w 2 m-ce po ostatniej diagnozie, że jest dobrze )! Ale cóż chyba nie czas na marudzenie ale na działanie!

  ~Jarek, 2014-09-08

 • AMD
  Chcialabym zapytac Pania ktora robila operacje w klinice w Bremen jaka to byla operacja? Ja sie doczytalam ze oni tam nie robia operacji tylko wstrzykuja lek do oka. Ta metoda tez jest w Polsce, nie widze zadnej rewelacji w tej klinice. Prosze o odpowiedz.

  ~Kasia, 2014-08-26

 • AMD operacyjnie
  Zdiagnozowałam sama po objawach (jestem inżynierem, a więc myślę i do tego mam komputer - lekarka okulistka stwierdziła odklejenie siatkówki), że moja wada wzroku to AMD. Internet uświadomił mi, że pomocy muszę szukać za granicą - na szczęście jest to możliwe. I znalazłam: Klinikę oka w Bremie. Zadzwoniłam, następnego dnia byłam przyjęta, przebadana kompleksowo, zoperowana i trzeciego dnia wróciłam do domu. To było 2 lata temu, a ja widzę znakomicie!! Koszt badań i operacji to ok. 3.000 EUR. A obsługa i warunki leczenia jak w snach!!! Wystarczy w Google wrzucić hasło "augenklinik bremen" i wszystko jasne!! Jest też wersja po polsku!! Dla swojego wzroku warto zrobić wszystko!! Zadowolona i świetnie widząca 64-latka.

  ~amorek, 2014-07-07

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Mieli zbudować szpital, zbudowali model finasowania PPP

Firma Warbud nie zbuduje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) pawilonu szpitalnego w Łańcucie. O powodach rezygnacji z budowy oraz o przyszłości PPP w sektorze ochrony zdrowia rozmawiamy z Mirosławem Józefczukiem*, członkiem zarządu Warbudu.

POLECAMY W SERWISACH