NFZ wprowadził nowe zasady realizowania programów lekowych w stwardnieniu rozsianym. Chorzy na SM, którzy kończą obecnie dwuletnią kurację, powinni jak najszybciej zwrócić się do lekarza prowadzącego o wydanie opinii dotyczącej skuteczności terapii i tym samym przedłużenie leczenia.

Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, oddziały Funduszu powinny respektować nowe wskazania dotyczące leczenia chorych na SM. W przypadku braku odpowiedniej decyzji lub odmowy, pacjentowi przysługuje droga odwoławcza zgodna z Kodeksem postępowania administracyjnego.

W przypadku więc wydania przez szpital opinii negatywnej dotyczącej kontynuacji leczenia, choremu przysługuje odwołanie do NFZ, a Fundusz ma obowiązek dokładnie zbadać sprawę i dokonać weryfikacji merytorycznej. Podczas postępowania pacjent ma prawo do wypowiedzenia się, przedstawienia własnych dowodów (np. zaświadczeń lekarskich), może także wnosić o powołanie biegłego. Gdyby oddział NFZ uchylał się od postępowania, pacjent ma prawo, zgodnie z przepisami, po trzydziestu dniach zwrócić się do prezesa Funduszu, a w przypadku braku reakcji skierować sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

W Polsce ok. 60 tys. osób choruje na stwardnienie rozsiane. SM jest co prawda chorobą nieuleczalną, ale istnieją preparaty, które w istotny sposób wpływają na zahamowanie postępu choroby, spowalniają jej przebieg i zmniejszają częstość rzutów pojawiających się w trakcie jej trwania.

Obowiązujące dotychczas ograniczenie czasu tzw. leczenia immunomodulującego do dwóch lat uniemożliwiało jednak dostęp do tych terapii większości chorym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH