NFZ wprowadził nowe zasady realizowania programów lekowych w stwardnieniu rozsianym. Chorzy na SM, którzy kończą obecnie dwuletnią kurację, powinni jak najszybciej zwrócić się do lekarza prowadzącego o wydanie opinii dotyczącej skuteczności terapii i tym samym przedłużenie leczenia.

Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, oddziały Funduszu powinny respektować nowe wskazania dotyczące leczenia chorych na SM. W przypadku braku odpowiedniej decyzji lub odmowy, pacjentowi przysługuje droga odwoławcza zgodna z Kodeksem postępowania administracyjnego.

W przypadku więc wydania przez szpital opinii negatywnej dotyczącej kontynuacji leczenia, choremu przysługuje odwołanie do NFZ, a Fundusz ma obowiązek dokładnie zbadać sprawę i dokonać weryfikacji merytorycznej. Podczas postępowania pacjent ma prawo do wypowiedzenia się, przedstawienia własnych dowodów (np. zaświadczeń lekarskich), może także wnosić o powołanie biegłego. Gdyby oddział NFZ uchylał się od postępowania, pacjent ma prawo, zgodnie z przepisami, po trzydziestu dniach zwrócić się do prezesa Funduszu, a w przypadku braku reakcji skierować sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

W Polsce ok. 60 tys. osób choruje na stwardnienie rozsiane. SM jest co prawda chorobą nieuleczalną, ale istnieją preparaty, które w istotny sposób wpływają na zahamowanie postępu choroby, spowalniają jej przebieg i zmniejszają częstość rzutów pojawiających się w trakcie jej trwania.

Obowiązujące dotychczas ograniczenie czasu tzw. leczenia immunomodulującego do dwóch lat uniemożliwiało jednak dostęp do tych terapii większości chorym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH