W Polsce konieczne jest zorganizowanie systemu opieki nad rosnącą lawinowo liczbą pacjentów ze schorzeniami układu nerwowego

Neurolodzy (obradowali we Wrocławiu od 3 do 6 września) wskazywali na pilną potrzebę utrzymania odpowiedniej liczby oddziałów neurologicznych i oddziałów leczenia udaru mózgu oraz zapewnienia im właściwych możliwości diagnostycznych i leczniczych, a przede wszystkim - dobrej, nowoczesnej edukacji polskiej kadry neurologicznej.

W Polsce z powodu chorób naczyniowych mózgu w 2002 roku zmarło 43 tys. osób. Na stwardnienie rozsiane w naszym kraju choruje ponad 50 tys. osób. Choroby i zespoły dementywne, przebiegające z zaburzeniami myślenia, pamięci, dotyczą w naszym kraju około 10% populacji w wieku powyżej 65. roku życia, czyli ok. 500 tysięcy osób. Co dziesiąty Polak cierpi na migrenę czyli napadowe, silne bóle głowy.

– Wymaga to nie tylko odpowiednich nakładów, ale również rozwiązań systemowych, zmiany proporcji dystrybucji środków finansowych i co ważniejsze – ich przesunięcia na badania chorych osób – podkreślił prof. Grzegorz Opala, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa kończącej się kadencji.

Prof. Grzegorz Opala podkreślił także, iż konieczny jest szybki rozwój badań naukowych i postęp w zakresie technik terapeutycznych oraz diagnostycznych. Neuroobrazowanie zmieniło neurologię, dało inne spojrzenie na miejsce komórek macierzystych w terapiach chorób mózgu, na terapię genową, zastosowanie nanocząsteczek i nowe generacje leków.

W czasie Zjazdu zaprezentowano m.in. nowoczesną metodę edukacji opartą na technice komputerowej. Niestety, tradycyjne czasopisma są wydawane raz lub dwa razy w miesiącu, tymczasem wiele informacji dotyczących terapii powinno być przekazywanych niemal z dnia na dzień. Bywa, że do neurologów trafiają pacjenci, przynoszący ze sobą wydrukowane informacje z internetu o leczeniu choroby, na którą cierpią... Dlatego potrzebny jest szybki, łatwy i uporządkowany dostęp do najnowszych osiągnięć w neurologii. Taką funkcję ma pełnić m.in. strona edukacyjna Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH