Choroby nerek: kampania minęła, kilka problemów pozostało

Dziesiąta edycja ogólnoświatowej kampanii informacyjnej World Kidney Day - Światowy Dzień Nerki - już z nami. 12 marca ta akcja prowadzona była także w Polsce. Jej cel to szeroko pojęte propagowanie wiedzy na temat znaczenia funkcji nerek dla zdrowia i życia człowieka oraz promowanie działań w kierunku wczesnego wykrywania chorób nerek - pisze nefrolog, dr Krzysztof Wróblewski*.

Szacuje się, że przewlekła choroba nerek (PChN) występuje u 1 na 10 mieszkańców naszego globu, natomiast w Polsce problem ten może dotyczyć około 4 milionów osób. Przypuszczenie wynika z faktu, iż choroba nerek niemal zawsze przebiega bezobjawowo, przez co wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jej obecności.

PChN przebiega równie bezobjawowo, jak dwie główne choroby prowadzące do wystąpienia przewlekłej choroby nerek: cukrzyca i nadciśnienie tętnicze.

Bardzo często ból umiejscawiający się w okolicy lędźwiowej, który uważany jest powszechnie za ból „nerki” w rzeczywistości jest bólem odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Również ból lub dyskomfort przy oddawaniu moczu związany najczęściej z ostrą infekcją w obrębie pęcherza moczowego lub cewki moczowej nie ma nic wspólnego z przewlekłą choroba nerek.

Wykładnikiem upośledzonej funkcji nerek jest spadek filtracji kłębuszkowej, tzw. GFR, wyrażony wzrostem stężenia kreatyniny w surowicy krwi. Badanie kreatyniny jest tanie i zawsze można je wykonać w ramach podstawowej opieki medycznej. Kolejnym badaniem prostym i tanim do wykonania jest badanie ogólne moczu, które może potwierdzić m.in. obecność w moczu albumin będących jedną z frakcji białka.

Aby móc potwierdzić przewlekłą chorobę nerek, wszelkie odchylenia w badaniach laboratoryjnych muszą być potwierdzone przez okres min. 3 miesięcy. Jednorazowe badanie nie pozwala na rozpoznanie przewlekłej choroby.

O tym, jak łatwo prowadzić skrining nefrologiczny świadczy ogólnopolska kampania Nefrotest (nefrotest.com), w tym akcja bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku chorób nerek. Kompania ta prowadzona jest pod egidą organizacji zrzeszającej właścicieli większości stacji dializ w Polsce.

Każdego roku Światowemu Dniu Nerki towarzyszy jeden temat wiodący. Tegoroczna edycja poświęcona była optymalnej dializie, ponieważ postępująca przewlekła choroba nerek prowadzi do schyłkowego uszkodzenia tych narządów, co w konsekwencji wymaga stałego, często wieloletniego leczenia nerkozastępczego. Z danych za 2014 rok wynika, iż w Polsce dializowanych jest łącznie ponad 20 000 osób, co oznacza kilkuprocentowy wzrost porównując rok do roku.

Z punktu widzenia medycznego optymalna dializoterapia to nie tylko adekwatna dializoterapia oparta na parametrach mierzalnych na podstawie badań laboratoryjnych, ale to również dializoterapia przebiegająca bez powikłań oraz poprawiająca życie i przeżycie pacjenta dializowanego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH